Od ponad dwóch lat działające w Krakowie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły – przez różne projekty (m.in. uruchomienie strony internetowej) – stara się przypominać o postaci i dorobku malarza. W nakładzie 500 egzemplarzy ukazała się właśnie broszura o artyście. Będzie dystrybuowana bezpłatnie w Bibliotece Kraków oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Adolf Hyła jest praktycznie nieznany, choć kopia jego obrazu znajduje się w wielu miejscach. Powstała już praca magisterska i doktorska o nim. My chcemy przedstawić go w sposób popularnonaukowy, pokazać także inne jego obrazy, w tym przepiękne portrety. Chcemy pokazać turystom, że Kraków i Małopolska mają artystę, który namalował jeden z najsłynniejszych obrazów religijnych na świecie.

– powiedział prezes Stowarzyszenia Jan Cięciak. Dodał, że w nadchodzącym roku planowane jest przetłumaczenie broszury na język angielski.

Historyk dr Gabriel Szuster, członek Stowarzyszenia, podkreślił, że udało się dotrzeć do archiwalnych, rodzinnych materiałów, wspomnień, zdjęć.

Adolf Hyła był nauczycielem. Pracował w gimnazjach najpierw w Będzinie, potem w Krakowie. Równolegle był malarzem – tworzył nie tylko obrazy o tematyce sakralnej, ale też portrety i pejzaże. W ostatnim czasie skontaktował się z nami nauczyciel historii z Będzina, prosząc o przekazanie kopii dokumentów, co uczyniliśmy. 

– mówił Szuster.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły apeluje do osób, które mają w domach namalowane przez niego obrazy o kontakt. Informacje można przekazać m.in. drogą mailową na adres: info@hyla.org.pl 

Adolf Hyła (1897-1965) studiował na Wydziale Prawa i Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Obraz "Jezu, ufam Tobie", przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, Hyła stworzył wzorując się na znajdującym się w Wilnie obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej. Artysta chciał w ten sposób podziękować za ocalenie rodziny z II wojny światowej. W 1944 r. stworzył kolejną wersję obrazu, która znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach, a jego kopie i reprodukcje wiszą w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i w Indonezji.