„Obrońca Prawdy Ewangelicznej”. Piętnastu biskupów stanęło w obronie abp. Jędraszewskiego

Po wywiadzie, którego udzielił Telewizji Republika abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski stał się obiektem ataków ze strony różnych środowisk oraz osób, w tym m.in. wiceprezydenta Warszawy, Pawła Rabieja. Atakujący zarzucają arcybiskupowi kwestionowanie konieczności ochrony środowiska naturalnego. W obronie abp. Marka Jędraszewskiego stanęła teraz grupa biskupów z całej Polski. „Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej” - piszą w liście otwartym hierarchowie.

Abp Marek Jędraszewski
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Abp Marek Jędraszewski w świątecznym wywiadzie dla Telewizji Republika, pytany o „ekologizm”, jako trend stojący w sprzeczności z naukami Kościoła, stwierdził że, „powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci”.

- To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki (szwedzka aktywistka Greta Thunberg -red.), to coś co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę

- mówił duchowny.

Ta wypowiedź arcybiskupa stała się powodem ataków ze strony niektórych środowisk. Do tego grona zaliczył się m.in. Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy. Pod adresem hierarchy padają ze strony krytyków o podważaniu kwestii dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

W obronie metropolity krakowskiego stanęło wielu polityków oraz organizacji społecznych. Otwarty list poparcia i solidarności z abp. Jędraszewskim wystosowali teraz także biskupi obecni na spotkaniu świątecznym w Rzeszowie. 

"Jako biskupi zgromadzeni na spotkaniu świątecznym solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej. Zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga"

- napisali w liście hierarchowie.

Piętnastu biskupów zapewniło o "braterskiej modlitwie i jedności w Chrystusie".

List podpisali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej; abp Stanisław Nowak, senior archidiecezji częstochowskiej; bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski; bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski; bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski; bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej; bp Jan Śrutwa, senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej; bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski; bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski; bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski oraz bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, diecezja.rzeszow.pl

#abp Marek Jędraszewski #biskupi

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo