Zapadł wyrok za zabójstwo bezdomnego

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/Ichigo121212

  

- Dożywocie i 25 lat więzienia - takie kary utrzymał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w sprawie dwóch mężczyzn oskarżonych o zabójstwo sprzed dziewięciu laty bezdomnego w Szygówku pod Pułtuskiem (woj. mazowieckie). Orzeczenie jest prawomocne.

Podobnie jak proces w pierwszej instancji, rozprawę apelacyjną, jak również uzasadnienie dzisiejszego wyroku utajniono, z powołaniem się przez sąd na argument, że jawność mogłaby naruszyć ważny interes prywatny.

Proces dotyczył zabójstwa z grudnia 2010 r. Przez wiele lat nikt nie zgłosił zaginięcia mężczyzny, więc nie był on poszukiwany. Dopiero w marcu 2017 r. kobieta, która pomagała sprawcom zacierać ślady, złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Z ustaleń śledztwa Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce wynika, że do zbrodni doszło w domku na działce rekreacyjnej w Szygówku pod Pułtuskiem. Zamordowany był bezdomnym. Został porwany, pobity i uduszony. Sprawcy założyli mu na głowę foliową torbę, zaciskając ją taśmą. Potem wynieśli ciało z domku, włożyli do wcześniej przygotowanego dołu i zakopali. Pomagała im w tym kobieta, która po latach powiadomiła o wszystkim organa ścigania.

Motyw zbrodni nie jest do końca znany. Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem śledczy postawili dwóm młodym mężczyznom, mieszkańcom województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał ich na kary dożywocia oraz 25 lat więzienia. Obu na 10 lat pozbawił też praw publicznych.

Kobieta została oskarżona o pomoc w zacieraniu śladów i nieudzielenie pomocy. Biorąc też pod uwagę, że to ona ostatecznie powiadomiła policję o zabójstwie, sąd skazał ją na półtora roku więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na trzy lata.

Skazana nie zaskarżyła wyroku. Prokuratura również nie składała apelacji. Wyrok wobec głównych oskarżonych był taki, jakiego się domagała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Szwedzi zmagają się epidemią, już prawie 10 tys. zakażonych. Doskwiera też brak jednego z leków

/ By VisbyStar - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88183323

  

Szwedzi odnotowali już niemal 10 000 przypadków zakażeń koronawirusem w swoim kraju i 870 ofiar COVID-19. Szczególnie obciążona jest służba zdrowia w stolicy kraju, Sztokholmie.

- Wśród potwierdzonych przypadków zdecydowanie dominuje Sztokholm, tu służba zdrowia jest szczególnie obciążona

 - przekazała na konferencji prasowej Karin Tegmark Wisell, szefowa działu mikrobiologii Urzędu Zdrowia Publicznego. [polecam:https://niezalezna.pl/321590-szwedzi-w-koncu-zrozumieli-grozanam-tysiace-zgonow-musimy-sie-na-to-przygotowac]

Jak poinformowano, obecnie na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 469 pacjentów z koronawirusem, o prawie 100 osób więcej niż przed tygodniem. Przyznano, że występują braki środka usypiającego o nazwie propofol, podawanego pacjentom podłączonym do respiratora. Szwedzki Urząd ds. Leków wydał zgodę na stosowanie podobnego leku wykorzystywanego w weterynarii.

W przyszłym tygodniu w obejmującym stolicę Regionie Sztokholm ma rozpocząć się badanie 18 tys. osób przebywających w szpitalach oraz pracowników służby zdrowia na obecność covid-19. [polecam:https://niezalezna.pl/321480-jak-szwecja-walczy-z-epidemia-przewaza-liberalne-podejscie]

Ze wcześniejszych badań przeprowadzonych na grupie 700 losowo wybranych mieszkańcach Sztokholmu wynika, że 2,5 proc. z nich było zakażonych koronawirusem.

W Szwecji jedynym obostrzeniem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Nie wprowadzono zakazu wyjazdów na święta, a jedynie zaapelowano o pozostanie w domach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts