Coraz więcej cudzoziemców prowadzi firmy

/ Image by Photo Mix from

  

Coraz więcej cudzoziemców podejmuje działalność gospodarczą w Polsce. W całym kraju jest ich 19,4 tys., czyli o 4,5 tys. więcej niż cztery lata temu - informuje rzecznik regionalny ZUS w Opolu Sebastian Szczurek. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Z danych ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wzrosła z 65 tys. w grudniu 2008 roku do ponad 569 tys. w grudniu 2018 roku. Po kolejnym roku pracowników zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ponad 683 tys. To oznacza ponad 10-krotny wzrost liczby cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeniowym w ostatnim dziesięcioleciu.

"Od kilku lat szczególnie wnikliwie analizujemy, jak zmienia się liczba cudzoziemców zgłoszonych w ZUS według różnych tytułów ubezpieczeń - czy są to pracownicy, za których składki płaci pracodawca, osoby płacące składki same za siebie, czy też pracujący na podstawie umowy zlecenia. Okazuje się, że w każdej z tych grup następuje dynamiczny wzrost"

- wskazał rzecznik opolskiego ZUS. Podał przykład - w grudniu 2015 r. osób prowadzących działalność gospodarczą i płacących z tego tytułu składki było w Polsce 14 tys. 924, a obecnie - niemal 19,5 tys.

Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce są obywatele Wietnamu. 12,9 proc. spośród wszystkich Wietnamczyków, którzy płacą składki w ZUS, robi to, bo jest pracodawcami dla innych lub samego siebie. Z kolei wśród obywateli rosyjskich rozliczających się z ZUS, działalność pozarolniczą prowadzi dziewięć osób na sto. Na trzecim miejscu są Białorusini. Wśród tej grupy etnicznej osoby działające na własny rachunek, przebywające legalnie w Polsce i zgłoszone w ZUS, mają niemal 4-procentowy udział.

"W całej Polsce na ponad 19 tys. cudzoziemców prowadzących własny interes, aż 4786 osób to obywatele Ukrainy. To najliczniejsza grupa - stanowi około jednej czwartej ogółu"

- poinformował Szczurek. Przyznał, że na Opolszczyźnie obywatele ukraińscy stanowią jeszcze większy odsetek w stosunku do wszystkich biznesmenów przybyłych z zagranicy. Na 334 osoby w regionie, 127 to przedsiębiorcy z paszportem tego kraju.

"Po Ukraińcach, w naszym regionie najwięcej jest Bułgarów - 41. Ponadto 30 Niemców, 15 Turków, 12 Włochów, 9 Wietnamczyków i 7 Francuzów. Po jednym przedstawicielu mają takie kraje jak: Tajwan, Kamerun, Libia czy Syria"

- wymienił rzecznik. Dodał, że w sumie w województwie opolskim składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzają obywatele 44 państw. W całej Polsce robią to przedstawiciele 148 krajów.

Rzecznik opolskiego ZUS poinformował, że działalność gospodarczą w regionie prowadzą 334 osoby z innym obywatelstwem niż polskie - to 1,72 proc. wszystkich cudzoziemskich przedsiębiorców, którzy co miesiąc rozliczają się z ZUS. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Spotkania bilateralne w Oświęcimiu. Prezydent Duda odbędzie rozmowy m.in. z liderami Ukrainy i Izraela

/ / Krzysztof Sitkowski/KPRP

  

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Oświęcimiu - przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz - odbędzie dwustronne spotkania z zagranicznymi gośćmi, m.in. z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W poniedziałek mija 75 lat od oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. wszystkich ofiar stanowili Żydzi.

Przed głównymi uroczystościami z okazji rocznicy, które odbędą się z udziałem ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe, zaplanowano spotkania bilateralne. Prezydent Duda - jak podała Kancelaria Prezydenta - spotka się m.in. z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wcześniej odbędą się również rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Dudy i dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay.

Kulminacją poniedziałkowych uroczystości rocznicowych, których początek zaplanowano o godz. 15.30, będzie ceremonia przy bramie głównej byłego niemieckiego nazistowksiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts