Ralph Kaminski laureatem nagrody imienia Grzegorza Ciechowskiego

Ralph Kaminski / youtube.com/printscreen

  

Ralph Kaminski odebrał w sobotę wieczorem Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego podczas koncertu w klubie Od Nowa odbywającego się w ramach szóstych Dni Grzegorza Ciechowskiego. Artysta podkreślił, że jest fanem twórczości zmarłego przedwcześnie lidera Republiki.

Laureata nagrody, przyznanej po raz 18., wyłoniła kapituła nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego w składzie: Agnieszka Szydłowska, Mela Koteluk, Bruno Ciechowski, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak i Mariusz Składanowski.

Nagroda dla Ralpha Kaminskiego została przyznana za płyty "Młodość" i "Morze" będące dowodem wyjątkowej wrażliwości, wyobraźni i swobody w kreowaniu w pełni autonomicznego muzycznego świata wykraczającego daleko poza granice szlachetnego popu. Nagroda trafiła do Kaminskiego także z uwagi na jego dojrzałość, która połączona jest jednak z zachowaniem dziecięcej wręcz szczerości oraz radości tworzenia.

Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę wieczorem w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu podczas dorocznego koncertu specjalnego poświęconego pamięci Ciechowskiego.

"Jestem niezwykle zestresowany. Dziękuję serdecznie Toruniowi za tę nagrodę. Nie mogłem zobaczyć na żywo śpiewającego Grzegorza Ciechowskiego, ale czytałem o nim książki. Jestem fanem jego twórczości. Czuję się zaszczycony, odbierając tę nagrodę"

- mówił w sobotę w Toruniu tegoroczny laureat.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślał, że wielkie wrażenie zrobił na nim film, który obejrzał w sobotę w ramach obchodów Dni Ciechowskiego pt. "Obywatel Miłość".

"On był Obywatelem Miłość. Kochał muzykę, kochał poezję, kochał najmocniej na świecie swoje dzieci, a także kochał kobiety. Jest i pozostanie z nami na zawsze, bo o nim pamiętamy" - mówił Zaleski w Od Nowie do tłumów, które jak co roku przybyły z całego kraju na koncert.

Nagroda im. Ciechowskiego przyznawana jest za dokonania ostatniego roku młodym twórcom, którzy są osobowościami artystycznymi, czerpiącymi w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. lider i wokalista zespołu Coma Piotr Rogucki, zespołu Lao Che, Pustki i The Dumplings, Tomasz Organek, Mela Koteluk, a także Julia Marcell.

W okolicach rocznicy śmierci Ciechowskiego po raz szósty odbywają się w Toruniu Dni Grzegorza Ciechowskiego. Rozpoczęły się 11 grudnia w sali koncertowej CKK Jordanki spektaklem "Obywatel GC. Niezapomniany Grzegorz Ciechowski", który zaprezentowali studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Zwieńczy je 15 grudnia salon poezji poświęcony twórczości Ciechowskiego w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Grzegorz Ciechowski (ur. w 1957) był muzykiem rockowym, kompozytorem, poetą, autorem tekstów. Zasłynął jako lider grupy Republika, która zaczęła działalność w 1980 r. w toruńskim klubie Od Nowa. W drugiej połowie lat 80. rozpoczął karierę solową, występując jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Zmarł 22 grudnia 2001 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel. Rzecznik rządu mówi o tematach rozmowy

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki; zdjęcie ilustracyjne / By Fot. W. Kompała Kancelaria Premiera - Wizyta premiera w RFN, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67093526

  

Sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej i nowego budżetu UE - będą tematami śniadania roboczego premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie we wtorek - poinformował dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Poranku Rozgłośni Katolicki Siódma9 o cele wizyty premiera w Berlinie i jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier dziś weźmie udział w Berlinie w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

- Mamy sytuację nadzwyczajną, ponieważ mamy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz; w związku z tym ten koncert, aby pokazać - myślę, że to stronie niemieckiej też zależy - gesty istotne z punktu widzenia międzynarodowego, dotyczące przyjęcia na siebie pełnej winy i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Choć tutaj wiemy, że partnerów tej zbrodniczej działalności było więcej. Mamy tu na myśli oczywiście Rosję

 - powiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że jeśli chodzi o odpowiedzialność za Holokaust to "faktycznie Niemcy biorą i cały czas podkreślają swoją winę".

- I to jest pełna odpowiedzialność niemiecka

 - zaznaczył.

Müller dodał, że we wtorek w Berlinie odbędzie się śniadanie robocze Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec. Podczas tego spotkania zostaną poruszone sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej, nowego budżetu UE.

- Ważne sprawy, bo niedługo premier udaje się na spotkanie grupy Przyjaciół Spójności, czyli krajów, które lobbują, by utrzymać jak najwyższe środki na wsparcie infrastrukturalne - mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy tematem rozmowy premiera z niemiecką kanclerz będzie też kwestia budowy Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i nauczania języka polskiego, stwierdził, że ostateczna agenda spotkania jest ustalana.

- To jest jeden ze stałych tematów, który się pojawia w rozmowach polsko-niemieckich

 - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts