– Władimir Bukowski był największym chuliganem naszych czasów – mówi Piotr Lisiewicz, autor „Wywiadu z chuliganem”. Tak nazwano go w słynnym niecenzuralnym rosyjskim wierszyku, który obiegł świat w 1976 r., gdy Związek Sowiecki wymienił go na lotnisku w Zurichu na Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chile Luisa Corvalana.

„Pamieniali chuligana na Luisa Corvalana. Gdie najdi takuju bladź, cztoby Lońku pamieniat?” – głosiła owa rosyjska czastuszka. „Chuligan” to oczywiście Bukowski, „Lońka” to Leonid Breżniew, a słowa „bladź” tłumaczyć chyba nie trzeba.

Wcześniej Bukowski spędził 12 lat w psychuszkach, łagrach i więzieniach. Opisał je w książce „I powraca wiatr”. Po objęciu władzy w Rosji Borys Jelcyn chciał wykorzystać popularność pisarza.

- Jelcyn zaproponował Władimirowi funkcję wiceprezydenta Federacji Rosyjskiej. Ale kiedy ten stanowczo oświadczył, że w takim razie żąda dla komunistów Norymbergi 2, Jelcyn z oferty zwyczajnie się wycofał

– mówi Sławomir Wieczorek z Solidarności Walczącej.

Ale Bukowski wykorzystując „smutę” i fakt, że na moment stał się doradcą Jelcyna, dotarł do archiwów KGB, które czytał z dziwnymi okularami na oczach. Jak tłumaczył pracownikom archiwum, nosił je, bo jest krótkowidzem. W rzeczywistości najnowocześniejsze na świecie urządzenie kopiowało sowieckie akta. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się m. in. o najbardziej skrywanej tajemnicy Wojciecha Jaruzelskiego. Jak ujawnił Bukowski, prosił on Moskwę o interwencję w Polsce, która mogła kosztować życie tysięcy Polaków. Sensacyjne informacje opublikował w książce „Moskiewski proces”.

Jak mówi Sławomir Wieczorek, pogrzeb Bukowskiego, na którym był w poczcie sztandarowym Solidarności Walczącej, był niesamowitym przeżyciem.

- Wieża Babel na prastarej londyńskiej metropolii. Widziałem Polaków, Rosjan, Anglików, Tatarów, Czeczenów, Gruzinów, Greków, Amerykanów. Był cały wolny świat

– opowiada.

Polska delegacja przyjęta została wyjątkowo serdecznie. - Wszyscy podchodzili do nas, ze sztandarami Solidarności Walczącej, czyli „Fighting Solidarity Poland”. Dziękuję. Dziękujma. Dziękujema. Próbowali naśladować nasz język. Spasiwa. Bolszoje spasiwa. Thank you.

Program „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w każdą sobotę o 16.00, telewizyjna premiera w niedziele o 22.30. w Republice. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań.