W protestach, zorganizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie uczestniczyli sędziowie, prawnicy, artyści - Agnieszka Holland, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, prezenterka Hanna Lis.

Niektórzy wykorzystują każdą okazję, aby "demonstrować" - bez znaczenia jaki temat.

W Warszawie protestujący mieli transparenty z kuriozalnymi hasłami w stylu „Cześć i chwała sędziom niezłomnym”.

W piątek prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie, na mocy którego ze skutkiem natychmiastowym zawiesił sędziego Pawła Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków na miesiąc. Zarządzenie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie będzie teraz przekazane Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i ona zdecyduje, czy przedłuży okres zawieszenia, czy nie. W piątkowym komunikacie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab poinformował, że przeciwko sędziemu Juszczyszynowi wszczęto w czwartek postępowanie dyscyplinarne. Jego zdaniem, sędzia ten uchybił godności urzędu.

Po tym, gdy sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego z sądu rejonowego. Ministerstwo Sprawiedliwości nie uzasadniło powodów cofnięcia tej delegacji. Resort podał jedynie podstawę prawną swojej decyzji - art. 70 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o tym, że MS w każdej chwili może cofnąć sędziemu delegację.

Do udziału w niedzielnym proteście zachęcało na Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Na wiecu głos zabrał sam Juszczyszyn.

A wśród uczestników „apolitycznych” protestów w różnych miejscach pojawili się prominentni politycy opozycji…

Pojawiła się również w sieci satyra na dzisiejsze protesty.