Z OSTATNIEJ CHWILI

Mityngi lekkoatletycznej Diamentowej Ligi przez pięć lat będą się odbywały na Stadionie Śląskim w Chorzowie • • • Prokuratura federalna RFN potwierdziła, że aresztowani dzisiaj rano ekstremiści planowali zamach stanu w Niemczech • • • Wśród aresztowanych ekstremistów, którzy planowali zamach stanu w Niemczech, są osoby „pełniące znaczące stanowiska” i obywatelka Rosji • • •

Kim jest ten minister Iraku? Zbrodnie przeciwko ludzkości, zmienione nazwisko i... wyłudzanie zasiłków

Szwedzka prokuratura podała dziś, że zbada sprawę zbrodni przeciwko ludzkości, jakich w Iraku miał dopuścić się minister obrony tego kraju Nadżah Hasan Ali asz-Szammari. W 2015 r. otrzymał on szwedzkie obywatelstwo, posługując się innym nazwiskiem i przez lata wyłudzał w kraju skandynawskim zasiłki na siebie i swoją rodzinę.

Nadżah Hasan Ali asz-Szammari vel Nadżah Hasan Ali al-Adeli
twitter.com / @HKaaman

- Wydział prokuratury ds. międzynarodowej oraz zorganizowanej przestępczości zajął się sprawą irackiego ministra, podejrzewanego o zbrodnie przeciwko ludzkości. Śledztwo znajduje się we wstępnej fazie

- przekazała prokuratura w Sztokholmie, zaznaczając, że wpłynęły do niej donosy obciążające asz-Szammariego.

Według szwedzkich mediów asz-Szammari, który jest ministrem obrony Iraku od czerwca br., jest odpowiedzialny za krwawe stłumienie antyrządowych protestów. W wyniku interwencji wojska śmierć poniosło 330 demonstrantów, a ok. 15 tys. osób zostało rannych.

W sobotę szwedzka gazeta "Aftonbladet" ujawniła, że asz-Szammari oraz jego rodzina wciąż są zameldowani w mieszkaniu na przedmieściach Sztokholmu. W toczącym się śledztwie mężczyzna oraz jego żona są podejrzani o wyłudzenie zasiłków na dzieci oraz dopłat do czynszu. Mogli je otrzymywać w czasie, gdy przebywali w Iraku.

W 2015 roku asz-Szammari był w Szwecji podejrzany o próbę wyłudzenia, ale postępowanie zostało umorzone. W 2016 roku mężczyznę aresztowano i oskarżono o dokonanie kilku poważnych przestępstw. Jak podkreśla gazeta, na dzień przed rozprawą sądową sprawę umorzono, a asz-Szammari został wypuszczony na wolność. W policyjnym przesłuchaniu powiedział, że był doktorantem na wydziale politologii oraz oficerem irackiego wojska.

W Szwecji w urzędowych rejestrach minister obrony Iraku występuje jednak pod innym nazwiskiem - al-Adeli. O prawo pobytu w Szwecji asz-Szammari starał się już w 2009 roku. W Iraku podwójne obywatelstwo jest dozwolone od 2006 roku, ale nie dotyczy to osób piastujących najwyższe stanowiska państwowe, w tym ministra obrony.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Nadżah Hasan Ali asz-Szammari #iracki minister #Szwecja #Irak #wyłudzenie #zbrodnie przeciwko ludzkości #antyrządowe protesty

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo