Niemieckie media o Marszu Niepodległości

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/@badzpowazna

  

W pierwszych relacjach na temat tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie niemieckie media piszą o nim jako o demonstracji "prawicowych ekstremistów". Podkreślają, że przedstawiciele rządu nie brali w niej udziału.

Uczestnicy machali polskimi flagami, odpalali race i petardy. Nad marszem unosiła się mgła w barwach narodowych, słychać było polski hymn i hasła jak "Bóg, Honor i Ojczyzna"

- pisze na swojej stronie internetowej tygodnik "Die Zeit".

Magazyn informuje czytelników, że od 10 lat marsz jest organizowany 11 listopada przez prawicowych ekstremistów.

W ten sposób chcą upamiętnić 11 listopada 1918 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach okupacji przez Rosję, Prusy i Austro-Węgry. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem "Miej w opiece Naród cały", wywodzącym się z jednej z pieśni maryjnych

- pisze "Zeit".

Publiczna telewizja ZDF zauważa z kolei na stronie internetowej, że "nacjonaliści" uczestniczący w marszu "podsycają nastroje przeciwko imigracji, homoseksualistom, Brukseli i wszystkiemu co jest 'niepolskie'".

Natomiast radio Deutschlandfunk podkreśla, że przedstawiciele polskiego rządu nie brali udziału w manifestacji.

Korespondent dziennika "Die Welt" w Polsce Philipp Fritz napisał na Twitterze, że Marsz Niepodległości jest jednym z największych "spotkań prawicowych ekstremistów w Europie". Zastrzegł jednocześnie, że biorą w nim też udział "Polacy, którzy nie mają z tymi grupami nic wspólnego".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Powołano regionalny sztab wyborczy Dudy

/ By Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85072568

  

Była premier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk znaleźli się w powołanym w poniedziałek małopolskim sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy. Szefem zespołu został wojewoda Piotr Ćwik.

O tym, kto wszedł w skład sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, który w majowych wyborach będzie ubiegał się o drugą kadencję, poinformował poseł PiS Rafał Bochenek, który pełni funkcję koordynatora ds. kontaktów z mediami.

Koordynatorem zespołu został wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a skład sztabu wchodzą także szefowie małopolskich okręgów PiS: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek województwa Witold Kozłowski, a także posłowie - Marek Polak i Wiesław Krajewski.

W działalność sztabu zaangażowali się była premier, europosłanka Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a także przedstawiciele koalicjantów - wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz (Porozumienie) i poseł Edward Siarka (Solidarna Polska).

Bochenek podkreślił, że celem sztabu jest przygotowanie, przeprowadzenie i koordynacja kampanii w województwie.

"Struktura ta usprawni przepływ informacji zarówno w regionie, jak również na linii z centralnym sztabem"

- dodał.

Bochenek zaznaczył, że prowadzona przez sztab kampania ma podsumować mijające pięć lat prezydentury, a także pokazać, "co dobrego wynikło z niej dla naszej ojczyzny" i "nakreślić priorytety na kolejne lata". Według niego, Duda "jest bardzo dobrym prezydentem", któremu "ufa mu wiele milionów Polaków".

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts