Konkurs ma za zadnie wzmocnić świadomość ekologiczną, działania na rzecz środowiska oraz aktywizację lokalnej społeczności.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to okazja do pokazania innym ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Udział w konkursie to okazja na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych konkretnego regionu

- powiedziała Jolanta Migdał – koordynatorka konkursu.

Klub Gaja czeka na zgłoszenia do konkursu do końca listopada. Nadsyłać je mogą osoby indywidualne, stowarzyszenia, regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców, placówki oświatowe oraz urzędy administracji państwowej i samorządowej.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy najbardziej kochanych, takich, które łączą się z jakąś opowieścią, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi

- powiedziała koordynatorka konkursu.

Jurorzy konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń do końca lutego przyszłego roku wyłonią 16 finalistów, którzy powalczą bezpośrednio o tytuł.

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021

- wyjaśniła Jolanta Migdał.

W ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w sercu miasta.

Rzeszowski czarny bez będzie reprezentował Polskę w przyszłorocznej edycji międzynarodowego plebiscytu, którego zwycięzcą w br. zostało drzewo migdałowe z Peczu na Węgrzech. Polski kandydat – klon z Krasnegostawu - zajął szóste miejsce w stawce 15 pretendentów.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.