„Gotowi jesteśmy do jeszcze bliższej współpracy z Sojuszem i przyspieszenia przygotowań do członkostwa z NATO. Nie usuwamy jednocześnie z agendy możliwości przyłączenia Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan - MAP)”

- powiedział na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Jesteśmy gotowi już dziś, by praktycznie udowadniać, że Ukraina zasługuje na taki format relacji z Sojuszem"

- podkreślił Zełenski.

Czwartek jest drugim dniem wizyty członków Rady Północnoatlantyckiej oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie. W trakcie posiedzenia zachęcał on władze ukraińskie do kontynuowania reform.

„Prezydent Zełenski i rząd Ukrainy posiadają silny mandat społeczny do wcielania w życie szerokich reform. Ukraina osiąga obecnie standardy euroatlantyckie, by zadowolić oczekiwania swego społeczeństwa”

- oświadczył.

Sekretarz generalny NATO pogratulował jednocześnie działań związanych z dążeniami do uregulowania konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

„Popieramy wysiłki prezydenta Zełenskiego na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu i wysoko je oceniamy. NATO popiera Ukrainę politycznie i praktycznie, pomagając we wzmacnianiu instytucji obronnych oraz sił zbrojnych Ukrainy”

- powiedział Stoltenberg.