Lekarz ukarany za podważanie szczepień

Karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok wymierzył dziś Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi lekarzowi z Opoczna, który kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona będzie się od niego odwoływać.

zdjęcie ilustracyjne
whitesession CC0

O decyzji sądu, który wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok, poinformowała rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska.

Sąd uznał, że obwiniony jest winny zarzucanego mu przewinienia zawodowego polegającego na szerzeniu postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną. Wyrok jest nieprawomocny.

Postępowanie w sprawie Huberta Czerniaka (lekarz zgodził się na publikowanie jego danych przez media) Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi wszczął pod koniec 2016 r. po publicznych i medialnych wypowiedziach, w których kwestionował on obowiązujący kalendarz szczepień. Miał też wypowiadać się o szkodliwości szczepień.

Przez półtora roku prowadzone było postępowanie wyjaśniające, m.in. rzecznik kilkukrotnie przesłuchał obwinionego lekarza i powołał dwóch biegłych – specjalistę z zakresu chorób zakaźnych i w dziedzinie pediatrii. Zakończyło się ono postawieniem zarzutów dotyczących kwestionowania kalendarza szczepień i skierowaniem do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Łodzi wniosku o ukaranie lekarza.

Na ostatniej, czwartej z kolei rozprawie, która odbyła się dziś, łódzki sąd wydał orzeczenie. Przewodniczący składu sędziowskiego Tadeusz Wójcik podkreślił w jego uzasadnieniu, że Hubert Czerniak opierał swoje wypowiedzi i poglądy na pracach i opiniach o znikomej wartości naukowej. Ocenił też jego wystąpienia jako „wysoce szkodliwe społecznie” i „antyzdrowotne”.

Obrońca lekarza z Opoczna zaznaczył, że wyrok jest nieprawomocny i w najbliższych dwóch tygodniach obrona złoży apelację do Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Podczas rozprawy przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi poparcie dla Huberta Czerniaka demonstrowało kilkudziesięciu przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sąd #lekarz #szczepienie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo