Rusza V Kongres Nowej Ewangelizacji. Hasłem przewodnim: "Radość miłości"

Podstawowym celem V Kongresu Nowej Ewangelizacji jest pochylenie się w świetle Ewangelii nad sytuacją współczesnej rodziny – powiedział w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak. V Kongres Nowej Ewangelizacji potrwa od 24 do 27 października w Gnieźnie pod hasłem "Radość miłości".

radoscmilosci.org

- Chcemy za swoje przyjąć słowa papieża Franciszka, że przepowiadanie dotyczące małżeństwa i rodziny, przepowiadanie Kościoła jest naprawdę Dobrą Nowiną. Chcemy też pokazać w świetle tego przepowiadania, jakie są fundamenty życia rodzinnego i wartości życia rodzinnego – małżeństwa mężczyzny i kobiety, opartego na wzajemnej miłości, na wierności, na płodności, co się wiąże z realizacją pełni życia rodzinnego

 – podkreślił w rozmowie z PAP prymas Polski.

Dodał, że jeśli chodzi o sposoby i realizację tego celu, to kongresowi towarzyszyć będzie wspólna modlitwa, warsztaty na temat małżeństwa i rodziny i wiele innych zagadnień, które z tym tematem się wiążą.

Ważna będzie też refleksja nad dokumentem papieskim "Amoris laetitia" (Radość miłości), najpierw w czwartek dla księży, a w piątek i w sobotę dla wszystkich.

W sobotę – jak zaznaczył abp Polak – odbędzie się festyn rodzinny, na który zaproszone są rodziny, zwłaszcza z archidiecezji gnieźnieńskiej. "Będzie on też takim przesłaniem Dobrej Nowiny o małżeństwie i rodzinie" – podkreślił.

- Fundamentem małżeństwa i rodziny jest miłość, tzn. zawsze doświadczenie tej wzajemnej miłości w świetle miłości Pana Boga, że to co najważniejsze, czyli przeżywanie wzajemnej miłości, ale oparte na doświadczaniu Pana Boga przez człowieka, ludzi, małżonków, bo w sakramencie małżeństwa Pan Jezus wychodzi naprzeciw małżonkom i ta Jego miłość rozlewa się w ich sercach

 – odpowiedział prymas zapytany o istotę hasła V Kongresu Nowej Ewangelizacji "Radość miłości".

Dodał, że chce, aby "ta radość w miłości została odkryta, że małżeństwo jest wzajemnym zobowiązaniem, ale opartym na fundamencie miłości".

Abp Polak poinformował, że w V Kongresie Nowej Ewangelizacji udział wezmą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji KEP ds. Nowej Ewangelizacji, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, pomysłodawca adresowanej do rodzin inicjatywy "Celebrate" Charles Whitehead oraz znany rekolekcjonista i duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz. Szczegółowy program Kongresu można znaleźć na stronie radoscmilosci.org

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#abp Wojciech Polak #V Kongres Nowej Ewangelizacji

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo