Rusza V Kongres Nowej Ewangelizacji. Hasłem przewodnim: "Radość miłości"

/ radoscmilosci.org

  

Podstawowym celem V Kongresu Nowej Ewangelizacji jest pochylenie się w świetle Ewangelii nad sytuacją współczesnej rodziny – powiedział w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak. V Kongres Nowej Ewangelizacji potrwa od 24 do 27 października w Gnieźnie pod hasłem "Radość miłości".

- Chcemy za swoje przyjąć słowa papieża Franciszka, że przepowiadanie dotyczące małżeństwa i rodziny, przepowiadanie Kościoła jest naprawdę Dobrą Nowiną. Chcemy też pokazać w świetle tego przepowiadania, jakie są fundamenty życia rodzinnego i wartości życia rodzinnego – małżeństwa mężczyzny i kobiety, opartego na wzajemnej miłości, na wierności, na płodności, co się wiąże z realizacją pełni życia rodzinnego

 – podkreślił w rozmowie z PAP prymas Polski.

Dodał, że jeśli chodzi o sposoby i realizację tego celu, to kongresowi towarzyszyć będzie wspólna modlitwa, warsztaty na temat małżeństwa i rodziny i wiele innych zagadnień, które z tym tematem się wiążą.

Ważna będzie też refleksja nad dokumentem papieskim "Amoris laetitia" (Radość miłości), najpierw w czwartek dla księży, a w piątek i w sobotę dla wszystkich.

W sobotę – jak zaznaczył abp Polak – odbędzie się festyn rodzinny, na który zaproszone są rodziny, zwłaszcza z archidiecezji gnieźnieńskiej. "Będzie on też takim przesłaniem Dobrej Nowiny o małżeństwie i rodzinie" – podkreślił.

- Fundamentem małżeństwa i rodziny jest miłość, tzn. zawsze doświadczenie tej wzajemnej miłości w świetle miłości Pana Boga, że to co najważniejsze, czyli przeżywanie wzajemnej miłości, ale oparte na doświadczaniu Pana Boga przez człowieka, ludzi, małżonków, bo w sakramencie małżeństwa Pan Jezus wychodzi naprzeciw małżonkom i ta Jego miłość rozlewa się w ich sercach

 – odpowiedział prymas zapytany o istotę hasła V Kongresu Nowej Ewangelizacji "Radość miłości".

Dodał, że chce, aby "ta radość w miłości została odkryta, że małżeństwo jest wzajemnym zobowiązaniem, ale opartym na fundamencie miłości".

Abp Polak poinformował, że w V Kongresie Nowej Ewangelizacji udział wezmą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji KEP ds. Nowej Ewangelizacji, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, pomysłodawca adresowanej do rodzin inicjatywy "Celebrate" Charles Whitehead oraz znany rekolekcjonista i duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz. Szczegółowy program Kongresu można znaleźć na stronie radoscmilosci.org

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad dwukrotnie mniejszy zysk grupy JSW

/ Mariuszjbie [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Ponad 704 mln zł zysku netto wypracowała w ciągu trzech kwartałów tego roku grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). To przeszło dwukrotnie mniej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, kiedy zysk wyniósł 1 mld 442 mln zł - wynika z informacji spółki.

Przychody grupy ze sprzedaży zmniejszyły się z niespełna 7,3 mld zł w trzech kwartałach 2018, do blisko 6,9 mld zł w okresie od stycznia do września tego roku. Wartość wskaźnika EBITDA po trzech kwartałach br. wyniosła 1 mld 685,2 mln zł, wobec 2 mld 408,2 mln zł rok wcześniej. Na inwestycje grupa wydała w ciągu trzech kwartałów 1 mld 443,8 mln zł - więcej niż rok wcześniej.

W trzecim kwartale br. kopalnie JSW zwiększyły produkcję węgla, zarówno w odniesieniu do drugiego kwartału tego roku, jak i do trzeciego kwartału rok wcześniej. Jednak w sumie po trzech kwartałach wydobycie i sprzedaż są mniejsze niż w ciągu dziewięciu miesięcy zeszłego roku.

W tym roku, od lipca do września, wielkość produkcji węgla ogółem wyniosła 3,85 mln ton (w tym 2,75 mln ton węgla koksowego) i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału br. o ok. 9,1 proc. i o ok. 14,3 proc. wyższa niż w trzecim kwartale rok wcześniej. Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 3,31 mln ton i była wyższa o 3,5 proc. wobec drugiego kwartału i o 7 proc. wyższa w odniesieniu do trzeciego kwartału 2018.

Produkcja koksu w trzecim kwartale br. zmniejszyła się do 0,79 mln ton (10,2 proc. mniej niż w drugim kwartale i 5,9 proc. mniej niż rok wcześniej). Mniejsza była także sprzedaż koksu, która wyniosła w trzecim kwartale 0,74 mln ton.

Od początku tego roku do końca września kopalnie JSW wyprodukowały w sumie 10,9 mln ton węgla (o 0,4 mln ton mniej niż w takim samym okresie 2018 r.), a produkcja węgla koksowego spadła do 7,6 mln ton, z 8,1 mln ton rok wcześniej. Ilość węgla energetycznego wzrosła natomiast do 3,3 mln ton, wobec 3,2 mln ton rok wcześniej.

Grupa JSW sprzedała do odbiorców zewnętrznych 6,9 mln ton węgla (spadek o 11,5 proc.), w tym 4,4 mln ton węgla koksowego i 2,5 mln ton węgla energetycznego. Sprzedaż koksu do odbiorców zewnętrznych wyniosła 2,4 mln ton (spadek o 7,7 proc.).

W okresie styczeń-wrzesień 2019 r. średnia cena węgla wzrosła - wobec trzech kwartałów 2018 r. - o 7,8 proc., do 530,88 zł za tonę. W tym średnia cena sprzedaży węgla koksowego JSW wyniosła 676,72 zł za tonę (wzrost o 2,7 proc.), a cena węgla energetycznego wzrosła o 13,2 proc., do 275,57 zł za tonę. O 2,7 proc. wzrosła natomiast cena koksu - do 1115,17 zł za tonę.

Jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia jednej tony węgla po trzech kwartałach br. wyniósł 426,91 zł - o 14,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2018 r., na co wpłynęły m.in. wyższe o 10,4 proc. nakłady na produkcję, przy niższym o 3,5 proc. wydobyciu netto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl