"Rosja jest potrzebna całemu światu", "w Polsce rządzą populiści". Wałęsa dał popis w Pradze

Lech Wałęsa / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Gdy już mogłoby się wydawać, że Lech Wałęsa nie może nas niczym zaskoczyć, on... znów to robi! Tym razem zabrał głos na międzynarodowej konferencji Forum 2000 w Pradze i w pewnym momencie zaczął narzekać, że wybory w Polsce wygrali populiści i demagodzy. Czyżby reguły demokracji zaczęły nieco przeszkadzać?

Wałęsa wystąpił na zakończenie międzynarodowego Forum 2000, które poświęcone jest testamentowi byłego prezydenta Czech i Czechosłowacji, dysydenta i dramaturga Vaclava Havla. Tegoroczna edycja konferencji przebiegała pod hasłem "Jak odbudować nadzieję roku 1989”. Debaty dotyczyły przede wszystkim wyzwań, jakie stoją na całym świecie przed demokracją.

Swoimi „złotymi myślami” Wałęsa podzielił się ze zgromadzonymi bez żadnych zahamowań:

- W Polsce do władzy doszli populiści i demagodzy i rozdają w tym populizmie wszystko, co się da i kupują masy. A klimat do tego jest dobry - oświadczył były prezydent.

Zwrócił uwagę na zmiany zachodzące od czasów Solidarności, a w pewnym momencie zaczął krytykować... Kościół, który „w czasach dyktatury wiele rzeczy ukrywał”.

Dyktatury upadły, więc możemy wyczyścić Kościół. Masy wierzyły księżom, kościołom, a dziś mówią: politycy zawiedli, Wałęsa zawiódł, Kościół zawiódł. Kogo wybierać?

- powiedział i dodał, że wobec takich pytań ludzie głosują na tych polityków, którzy dają więcej.

To jeszcze nie wszystko. „Złotych myśli” było znacznie więcej.

Oddaliśmy tym demagogom i populistom pole, i oni demagogię głoszą i wygrywają.

- przekonywał Wałęsa.

Po chwili były prezydent stwierdził, że demokracja przeżywa kryzys, przed którym... przestrzegał przed 20 laty.

- W demokracji większość wygrywa, a dziś większość nie idzie na głosowanie. To gdzie jest demokracja? - pytał.

I właśnie wtedy Lech Wałęsa postanowił uraczyć uczestników konferencji Forum 2000 w Pradze swoją najnowszą teorią.

Za 10, 20 lat będą chodzić na wybory tylko ci, którzy mają być wybrani, a reszta ludzi nie będzie chodzić.

- mówił.

Prosił też i apelował, żeby „obywatele lepiej się organizowali”.

- Stare partie, to wszystko nie nadaje się na te czasy - uznał Wałęsa.

Jednocześnie były prezydent wyraził swoją obawę o przyszłość Unii Europejskiej. Przekonywał, że „reformatorzy i porządni ludzie” muszą walczyć na argumenty.

- Podważają (demagodzy) Unię Europejską, to gdzie my będziemy się porozumiewać? - mówił Wałęsa.

Pytany o Rosję, Lech Wałęsa zaczął... chwalić zmiany, które się tam dokonują.

Rosja tak dalece się zmieniła, że nie poznaję Rosji, ale to jest za mało jak na dzisiejsze czasy. To, co robią rosyjscy demokraci jest dobre, ale trzeba to realizować mocniej i solidarniej. Rosja jest potrzebna całemu światu, to piękny kraj.

- przekonywał Wałęsa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zbyt dużo wiernych na mszy w kościele na Śląsku. Interweniowali policjanci

Kościół w Ostrem / By D T G - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35011849

  

Zbyt duża liczba wiernych uczestniczyła w czwartek wieczorem we mszy św. w kościele parafialnym w miejscowości Ostre. Po anonimowym zgłoszeniu interweniowali policjanci. Z świątyni wyszła część wiernych – poinformowała w piątek żywiecka policja.

Rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek poinformowała, że funkcjonariusze, po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia, pojechali na miejsce.

- W kościele odprawiana była msza św. Wewnątrz przebywało 16 osób oraz ksiądz. Zgodnie z nowymi zaleceniami część z nich opuściła świątynię. Pozostało pięć osób, a msza św. została dokończona

 – powiedziała.

Mirosława Piątek powiedziała, że sprawa o wykroczenie trafi do wydziału prewencji komendy powiatowej. Poinformowany zostanie również Sanepid, który może przeprowadzić postępowanie administracyjne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts