Ta wypowiedź Kornela Morawieckiego przeszła do historii. "Panie Lechu Wałęsa, kto jest za to winien?"

Kornel Morawiecki i Lech Wałęsa / screen z twitter.com

  

W mediach społecznościowych przypomniano wypowiedź śp. Kornela Morawieckiego, którą skierował on na początku lat 90. XX wieku do ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. "Przecież pan odpowiada za to, co się działo podczas kolejnych rządów, za całe te cztery lata, za sytuację w dużym stopniu straconą. Bo zmiany są, ale postępu nie ma" - mówił rozgoryczony. Dziś na tę wypowiedź spojrzeć możemy już z zupełnie innej perspektywy.

Kornel Morawiecki - legendarny działacz opozycji antykomunistycznej i założyciel "Solidarności Walczącej" - zmarł w poniedziałek po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat. Po jego śmierci przypominane są słowa, które przez lata wypowiadał w przestrzeni publicznej. W mediach społecznościowych odświeżono jednak prawdziwą "perełkę". To wypowiedź z czasów, gdy demokracja w Polsce była jeszcze bardzo młoda. Morawiecki zwracał się do Lecha Wałęsy.

- Brak jest prawdy, brak jest solidarności, brak jest wolności - nieprawda, że ona już jest, brak jest demokracji, brak jest sprawiedliwości. Panie Lechu Wałęsa, kto jest za to winien, no kto? Oczywiście my też, to prawda, pan na nas zrzuca. Ale głównie przecież pan! Przecież pan odpowiada za to, co się działo podczas kolejnych rządów, za całe te cztery lata, za sytuację w dużym stopniu straconą. Bo zmiany są, ale postępu nie ma

- mówił

Już wtedy Kornel Morawiecki mówił o tym, że "sytuacja przerosła Lecha Wałęsę".

- To cofanie się nawet pod pewnymi względami, tak jak słyszeliśmy w tych tragicznych głosach pani, która nie ma za co utrzymać siebie i dzieci. To cofanie również jeżeli chodzi o te ideały, o które razem walczyliśmy, o te wielkie ideały, o Polskę. Pan występuje często, że pan nic nie może. Być może, że przerosła pana sytuacja. Pan swoje zrobił, ale pan jest otoczony gronem klakierów, potakiwaczy i agentów

- stwierdził Morawiecki.

Warto zwrócić uwagę na klasę i kulturę wypowiedzi Kornela Morawieckiego. A teraz przypomnijmy, jak w obliczu jego śmierci zachował się Wałęsa:

"O zmarłych w naszej chrześcijańskiej kulturze nie należy mówić źle, problem w tym, że z mojej perspektywy pod ten adres nic dobrego nie mam do powiedzenia"

- napisał na Facebooku.

Różnica widoczna jest gołym okiem. Oceńcie państwo sami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

ISIS wzywa do ataków na Żydów

zdjęcie ilustracyjne, / FLICKR.COM/ DAY DONALDSON/CC BY 2.0

  

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) wezwała swoich bojowników i wszystkich muzułmanów do ataków na Żydów i osiedla żydowskie w nagraniu audio, opublikowanym w poniedziałek, na którym prawdopodobnie słychać głos rzecznika IS Abu Hamzaha al-Kuraisziego.

W nagraniu słychać głos, który mówi, że Państwo Islamskie (IS) chce, żeby tzw. porozumienie stulecia, czyli plan administracji prezydenta USA Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu poniósł porażkę. Agencja Reutera nie mogła na razie zweryfikować tożsamości mówcy.

Plan, którego ogłoszenie jest zapowiadane przez Trumpa od kilku miesięcy, ma zostać ujawniony w ciągu dnia w poniedziałek.

Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija powiedział w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu "nie przejdzie" i może nawet doprowadzić do "nowej fazy" w walce Palestyńczyków o ich ziemie. W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem Trumpem.

Główni architekci planu bliskowschodniego to wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł z amerykańskiej administracji we wrześniu ubiegłego roku, oraz doradca i zięć Trumpa Jared Kushner. Palestyńczycy odrzucili jednak projekt już na wstępie w ramach bojkotu inicjatyw Waszyngtonu w związku z uznaniem przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts