Piotr Naimski: Kornel Morawiecki wiedział, że Polski się nie wynegocjuje, Polskę trzeba wywalczyć

Piotr Naimski / Tomasz Hamrat/ Gazeta

  

Odejście Kornela Morawieckiego jest ważne dla epoki walki z komuną o niepodległą Polskę. On zawsze marzył o wielkiej niepodległej Polsce - powiedział Piotr Naimski w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24.

W wieku 78 lat zmarł działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu, Kawaler Orderu Orła Białego – Kornel Morawiecki. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego odszedł wczoraj około godz. 12.

Od bardzo dawna znaliśmy się z Kornelem Morawieckim i mogę powiedzieć, że odejście Kornela to jest ważne dla epoki, tej epoki walki z komuną o niepodległą Polskę

– mówił Piotr Naimski.

Jak zaznaczył sekretarz stanu w KPRM Morawiecki „zawsze marzył o wielkiej, niepodległej Polsce”.

"Kornel był tym, który stwierdził, doszedł do przekonania, że Polski się nie wynegocjuje, Polskę trzeba wywalczyć. Założył solidarność walczącą i ją zorganizował" – powiedział Naimski.

Minister Naimski przypomniał okres 1989-1991.

Kornel był w telewizji, kampania wyborcza była wtedy, i Kornel kopnął i wywrócił mały okrągły stolik - to było symboliczne, jego symboliczny sprzeciw wobec okrągłego stołu w 1989 roku

– przypomniał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

"Był nam wtedy, ze środowiska mojego, bliski, bo pisaliśmy teksty, sprzeciwiając się temu kompromisowi okrągłostołowemu" – dodał.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy koronawirus we Włoszech jest groźniejszy niż w Chinach? Polski naukowiec w zespole badawczym

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Doktor biologii medycznej Maciej Tarkowski to członek zespołu naukowców z Mediolanu, którzy odizolowali włoski szczep koronawirusa. Jak mówi, pozwoli to zrozumieć, czy różni się on od patogenu z Chin. Zdaniem polskiego naukowca, to ważny krok w badaniach nad nim.

Polski lekarz pracujący we Włoszech od 13 lat wyjaśnił, że wyizolowany został wirus od pacjentów z miasteczka Codogno w prowincji Lodi na północy Włoch, gdzie 20 lutego potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia na terenie tego kraju.

- Nowością jest to, że odizolowaliśmy wirusa obecnego we Włoszech, nie tego z Chin

- podkreślił.

[polecam:https://niezalezna.pl/313378-rosja-deportuje-niefrasobliwych-cudzoziemcow]

- To jest o tyle istotne, że w momenciem gdy możemy poznać sekwencję RNA tych wirusów od pacjentów, możemy zobaczyć, czy one się w jakiś sposób różnią od tych, jakie wcześniej wyizolowano od chorych z Chin w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Wirus z Codogno jest włoskim szczepem

- podkreślił doktor Tarkowski.

Czym może różnić się wirus obecny we Włoszech od tego, który rozprzestrzenia się w Chinach? Odpowiedzi na to pytanie służą badania, które prowadzi m.in. polski naukowiec. 

- Porównanie sekwencji tych wirusów może pomóc w zrozumieniu tego, czy ten wirus zmienia się. Ma to wielkie znaczenie, bo wiemy, że na przykład wirus grypy mutuje na tyle istotnie, że każdego roku potrzebna jest nowa szczepionka

- zaznaczył biolog medyczny. Zauważył, że szczepionki opracowane rok wcześniej mogą nie zapobiegać wirusowi w nowym sezonie. Jak dodał, ustalenie tego będzie bardzo ważne w pracach nad leczeniem koronawirusa i zapobieganiem zakażeniu.

[polecam:https://niezalezna.pl/313381-koronawirus-w-iranie-zmarl-byly-iranski-ambasador-w-watykanie]

Zaznaczył zarazem, że nie wiadomo jeszcze, który z tych dwóch wirusów - z Wuhan i z Codogno jest groźniejszy. Zastrzegł, że jako osoba zajmująca się częścią laboratoryjną i badawczą nie może porównać objawów u obu grup pacjentów.

- Jeśli na podstawie tych badań poznamy różnice między obu tymi wirusami, jeśli będą one się łączyć z konkretnymi symptomami klinicznymi, to będzie to duży krok naprzód i wtedy będzie można mówić, czy są różnice w przebiegu choroby i który jest groźniejszy; ten w Chinach, czy ten w Europie

 - podkreślił doktor Maciej Tarkowski. Na razie, zaznaczył, na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić.

- Jesteśmy na etapie, w którym udało nam się wyizolować wirusa i potwierdzić jego możliwość replikacyjną

- zauważył.

[polecam:https://niezalezna.pl/313371-pierwszy-przypadek-covid-19-w-nowej-zelandii]

- My wyizolowaliśmy z materiału pacjentów wirus, który może się replikować, to jest zatem wirus kompletny, powodujący objawy, z którymi ci chorzy trafili do szpitala

- powiedział doktor Tarkowski.

Doktor Maciej Tarkowski dodał: "Możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z wirusem czynnym. W tej chwili to umożliwia nam poznanie pełnej sekwencji tego wirusa i porównanie go z tym, pochodzącym w Chin".

Do tej pory w Chinach kontynentalnych, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło. Wirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których odnotowano dotąd ponad 70 przypadków śmiertelnych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts