Marek Jankowski z muzeum w Ostródzie powiedział, że wystawa będzie składała się z plansz wyjaśniających historię masonerii, zaprezentowane zostaną książki poświęcone tej tematyce i strój używany przez masonów. Wyjaśnił, że na wystawie przedstawione będą początki masonerii w Europie, opisane pierwsze loże, idee masonów i ich filozofia działania.

"Wystawę przygotował pasjonat tematu z Gdańska Wojciech Mościbrodzki, który podczas otwarcia wygłosi wykład o masonerii. Liczymy na dyskusję wokół tematu, który przecież od wieków budzi spore emocje"

- powiedział Jankowski. Podkreślił, że tematyka masonerii, lóż masońskich i działania ma swoje ugruntowane miejsce w kulturze, a spiskowe teorie dziejów oparte na rzekomych działaniach masonów do dziś budzą emocje społeczne i zagrzewają spory tych, którzy w to wierzą, i tych, którzy uważają to za bajki.

"Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie przyczynkiem do kolejnych dyskusji" - przyznał Jankowski.

W Ostródzie do lat 30. XX w. działała loża masońska o nazwie Droga na Wschód. Jej członkami byli znamienici obywatele miasteczka, w tym jeden z burmistrzów.

Początki, zorganizowanej w loże, sięgają XVII w., zawiązano je w Anglii i Szkocji. Współcześnie wiele lóż działa w sposób otwarty. "Działają niemal jak stowarzyszenia, można śledzić ich poczynania na stronach internetowych. O współczesnej masonerii także będziemy rozmawiać" - dodał Jankowski