Ostróda: wystawa o tajemnicach masonów

  

Na zamku w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) zostanie we wtorek otwarta wystawa "Dawne i współczesne tajemnice masonów - obrzędowość i rola społeczna lóż masońskich". Będzie ją można oglądać do 15 października.

Marek Jankowski z muzeum w Ostródzie powiedział, że wystawa będzie składała się z plansz wyjaśniających historię masonerii, zaprezentowane zostaną książki poświęcone tej tematyce i strój używany przez masonów. Wyjaśnił, że na wystawie przedstawione będą początki masonerii w Europie, opisane pierwsze loże, idee masonów i ich filozofia działania.

"Wystawę przygotował pasjonat tematu z Gdańska Wojciech Mościbrodzki, który podczas otwarcia wygłosi wykład o masonerii. Liczymy na dyskusję wokół tematu, który przecież od wieków budzi spore emocje"

- powiedział Jankowski. Podkreślił, że tematyka masonerii, lóż masońskich i działania ma swoje ugruntowane miejsce w kulturze, a spiskowe teorie dziejów oparte na rzekomych działaniach masonów do dziś budzą emocje społeczne i zagrzewają spory tych, którzy w to wierzą, i tych, którzy uważają to za bajki.

"Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie przyczynkiem do kolejnych dyskusji" - przyznał Jankowski.

W Ostródzie do lat 30. XX w. działała loża masońska o nazwie Droga na Wschód. Jej członkami byli znamienici obywatele miasteczka, w tym jeden z burmistrzów.

Początki, zorganizowanej w loże, sięgają XVII w., zawiązano je w Anglii i Szkocji. Współcześnie wiele lóż działa w sposób otwarty. "Działają niemal jak stowarzyszenia, można śledzić ich poczynania na stronach internetowych. O współczesnej masonerii także będziemy rozmawiać" - dodał Jankowski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

„Polityczna Kawa” już dzisiaj! Oglądaj w TV Republika

Tomasz Sakiewicz / Telewizja Republika

  

Ciekawe komentarze, rzetelne oceny i celne spostrzeżenia w sprawach, którymi w mijającym tygodniu żyła Polska i świat. Już dzisiaj w „Politycznej kawie” redaktor Tomasz Sakiewicz i jego goście omówią najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Nie przegap – niedziela, godz. 12.00, tylko w TV Republika!

Codziennie w Polsce i na świecie dzieją się rzeczy, którymi żyje opinia publiczna i które nie znikają z pierwszych stron gazet. W każdą niedzielę goście redaktora Tomasza Sakiewicza, w samo południe, przy filiżance kawy dyskutują o tym, co w mijającym tygodniu było naprawdę ważne.


Zapraszamy do oglądania – niedziela, godzina 12:00, tylko w TV Republika! 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts