Na Roztoczu zabrakło Picassa. Polska Guernica wciąż woła o prawdę i pamięć świata

zdjęcie ilustracyjne / By nieznany - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 16 no ISBNAndrzej Leszek Szcześniak (1980) Historia dla Klasy VIII, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, ss. 113 ISBN 83-02-01035-9Na Commons przeniesiono z pl.

  

- Frampol to polska Guernica. Frampol musi być w świadomości europejskiej, musi być w pamięci całego świata - powiedział w piątek na obchodach 80. rocznicy bombardowania przez Niemców Frampola (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. 13 września 1939 roku kilkanaście niemieckich samolotów zbombardowało miasto. Zniszczono przeszło 80 proc. zabudowy liczącego wtedy 3 tys. mieszkańców Frampola.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar. Następnie na rynku przemówienia wygłosili premier Morawiecki, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik, burmistrz Frampola Józef Rudy oraz marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 80. rocznice zbombardowania miasta.

- Frampol to polska Guernica. Frampol czeka na Picassa, który namaluje tamto cierpienie, tamten los, tamten początek okrutnej wojny

 - mówił premier.

Dodał, że "Polska przezwyciężyła '39 rok tylko częściowo, przezwyciężyła straszne dziedzictwo II wojny światowej dopiero po 50 latach, kiedy rozpoczęliśmy budowę naszej współczesnej wolności i nie można zamykać oczu na tamte cierpienia, na tamte ofiary, na tamtą tragedię".

- One wołają o zadośćuczynienie, wołają o słowo przepraszam, również tu dla frampolan

 - powiedział Morawiecki.

Jak mówił, "przetrwali świadkowie tych dni, ale pamięć to za mało". "My wołamy o prawdę, nie wołamy zemsty, wołamy o prawdę, o sprawiedliwość, o nadzieję, która może być budowana tylko na fundamencie prawdy" - powiedział szef rządu.

Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji piątkowej uroczystości. "Frampol to polska Guernica. Frampol musi być w świadomości europejskiej, musi być w pamięci całego świata" - podkreślił szef rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus rozpowszechnia się w Lombardii

zdjęcie ilustracyjne / pcdazero CC0

  

Do sześciu wzrosła dziś w Lombardii, na północy Włoch, liczba osób zarażonych koronawirusem - poinformował szef wydziału ds. opieki socjalnej w regionie Giulio Gallera. Eksperci mówią o nowej fazie choroby, ponieważ do zarażeń doszło we Włoszech, a nie w ChRL.

Serię potwierdzonych przypadków zapoczątkowała hospitalizacja 38-letniego Włocha w miejscowości Codogno koło miasta Lodi. Nie był on w Chinach. Jak się przypuszcza, zaraził się groźnym wirusem podczas kolacji, jaką zjadł z kolegą, który właśnie wrócił z tego kraju. Zaraziła się także ciężarna żona 38-latka oraz inne osoby.

Przewodniczący władz regionu Lombardia Attilio Fontana powiedział telewizji SkyTg24, że sześcioro zarażonych to dorośli, a ich stan jest poważny. Jak dodał, jedna osoba przebywa w szpitalu w Mediolanie, a pozostałe w Codogno. Lekarze poinformowali, że prowadzone są działania wyjaśniające, by ustalić, czy istnieje związek między tymi wszystkimi zachorowaniami w tej części Włoch.

„Wciąż nie wiemy, od kogo rozprzestrzenił się wirus, być może od kogoś, kto już wyzdrowiał” - poinformował Giulio Gallera z władz regionu. „Przypadki zarażenia zanotowane w Lombardii to pierwsze, do jakich doszło na terytorium Włoch, co oznacza nową fazę” - oświadczył Giuseppe Ippolito, dyrektor naukowy rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

Przebywa tam troje pierwszych chorych, którzy zarazili się w chińskim mieście Wuhan, epicentrum epidemii. Walter Ricciardi z rady wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia stwierdził, że „wirus jest już obecny we Włoszech”. Burmistrz Codogno w wydanym rozporządzeniu nakazał w piątek zamknięcie szkół, barów, restauracji i lokali rozrywkowych co najmniej do niedzieli.

Władze apelują do mieszkańców tej miejscowości oraz dwóch okolicznych, by nie wychodzili z domów, jeśli nie muszą.


 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts