Rosja odgraża się za warszawskie obchody

zdjęcie ilustracyjne / 3D_Maennchen CC0

  

MSZ Rosji oświadczyło, że w ocenie II wojny światowej dochodzi do prób „rewizji przyczyn i wyników”. Według rosyjskiego ministerstwa można różnie oceniać politykę ZSRS na początku wojny, ale „nie można zaprzeczać”, że kraj ten „uratował demokrację europejską przed zniszczeniem”.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało komentarz w mediach społecznościowych w niedzielę, z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. „Można różnie oceniać politykę radziecką na początkowym etapie drugiej wojny światowej, ale nie można zaprzeczać faktowi, że to właśnie Związek Radziecki pokonał nazizm, wyzwolił Europę i uratował przed zniszczeniem demokrację europejską” - napisano w oświadczeniu.

Resort ocenił, że w wielu krajach dochodzi do prób rewidowania przyczyn i rezultatów drugiej wojny światowej. Celem tych działań - zdaniem MSZ - jest „obciążenie odpowiedzialnością za tę globalną katastrofę w równej mierze Niemcy hitlerowskie i Związek Radziecki, (i) rzucanie przy tym cienia na współczesną Rosję”.

Z tego względu - dodało MSZ – „ważne jest, by opierać się na konkretnych faktach i dokumentach, które opisują całą złożoność sytuacji przed wojną i odkrywają prawdziwe związki przyczynowo-skutkowe, które doprowadziły świat do tragicznego kataklizmu”.

Media w Rosji wybijają dziś wypowiedź wiceszefa polskiego MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka na temat niezaproszenia rosyjskiej delegacji na rocznicowe obchody do Polski.

Do słów wiceministra odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która doniesienia mediów na ten temat opatrzyła komentarzem na Facebooku, pisząc: „Oficjalna Warszawa dawno nie postawiła się w tak głupiej sytuacji”.

Wcześniej w niedzielę przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Wiaczesław Wołodin oświadczył, że władze Polski „umniejszają rolę ZSRR” w II wojnie światowej i „upolityczniają rezultaty” tej wojny, a także „próbują przekreślić pamięć historyczną”.

Wiceszef polskiej dyplomacji, pytany o sprawę niezaproszenia do Polski delegacji Federacji Rosyjskiej, powiedział: „Klucz do zaproszenia gości na obchody jest kluczem współczesnym; zaproszeni zostali przedstawiciele krajów Unii Europejskiej, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego - Rosja w żadnym z tych formatów nie występuje”.

„Trudno też przymykać oczy na dzisiejszą postawę Federacji Rosyjskiej. Chcemy obchodzić tę tragiczną rocznicę w duchu prawdy historycznej. Rosja, co potwierdzają także ostatnie dni, nie jest tym zainteresowana” – powiedział wiceszef MSZ.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Gdynia: Izba przyjęć Szpitala Morskiego nieczynna. Przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia

/ By This file was added by User JoymasterTen plik został dodany przez Wikipedystę JoymasterJoymastere-mailGG 6403904COMMONSpl.wikiJoymasters upload list - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8343392

  

Izba przyjęć Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni jest nieczynna, przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - powiedziała dzisiaj PAP rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Placówka będzie mogła wznowić działalność dopiero po dezynfekcji.

Izba Przyjęć Ogólnych w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni została zamknięta w środę ok. godz. 12.00, po tym jak trafił tam pacjent, u którego wystąpiły objawy wskazujące na zakażenie wirusem Sars-Cov-2.

"Osoba, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem jest w tej chwili diagnozowana. Pomieszczenia, w których przebywał pacjent będą dezynfekowane" - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.

W województwie pomorskim odnotowano do tej pory 52 przypadki zachorowań na COVID-19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts