Były proboszcz katedry z wyrokiem ws. pożaru wieży kościoła

Katedra diecezjalna w Gorzowie Wielkopolskim / wikipedia

  

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 7 tys. zł grzywny – to kara wymierzona byłemu proboszczowi gorzowskiej katedry ks. Zbigniewowi S. przez sąd. Duchowny przyznał się do zarzutów postawionych mu w związku z pożarem wieży kościoła – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Roman Witkowski.

"Ksiądz Zbigniew S. przyznał się do winy i wyraził chęć poddania się karze. Ta została ustalona przez prokuratora, oskarżonego i jego obrońcę. Sąd Rejonowy w Gorzowie przychylił się do jej wymiaru i dzisiaj zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie"

– powiedział Witkowski.

Dodał, że biorąc pod uwagę charakter orzeczenia nie należy spodziewać się ze strony prokuratury, jak i samego oskarżonego składania apelacji od wyroku.

Akt oskarżenia ws. pożaru wieży zabytkowej katedry trafił do sądu w kwietniu br. W stan oskarżenia prokuratora postawiła obecnego i byłego proboszcza parafii katedralnej w Gorzowie. Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

Obecny proboszcz ks. Zbigniew K. i jego poprzednik ks. Zbigniew S. zostali oskarżeni o "sprowadzenie zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach, bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru poprzez niewykonywanie - jako zarządcy obiektu budowlanego - obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego, tj. wieży katedralnej stanowiącej odrębną strefę pożarową".

Chodzi m.in. o uchybienia dotyczące braku sprawnego systemu sygnalizacji pożarowej, braku wykonywania co najmniej raz w roku badań rezystancji instalacji elektrycznej wieży, braku oddzielenia kubatury wieży od naw kościoła poprzez zamknięcie drzwiami o odpowiedniej odporności ogniowej wejść na chór, nad sklepienie i do kościoła.

Duchownym zarzucono też brak opracowania szczegółowej instrukcji postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia na terenie obiektu określającej zasady prowadzenia ewakuacji, oddymiania obiektu oraz prowadzenia działań gaśniczych.

Zarzut dotyczący ks. Zbigniewa S., który został w czwartek skazany, obejmował okres od sierpnia 2007 r. do lipca 2012 r., natomiast dotyczący ks. Zbigniewa K. okres od sierpnia 2012 r. do lipca 2017 r.

Witkowski przekazał, że drugi z oskarżonych – ks. Zbigniew K. nie zgadza się z przedstawionymi zarzutami. W tym przypadku swojej niewinności będzie dowodził przed sądem. Niebawem ma ruszyć proces w tej sprawie.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. w trakcie obchodów 760-lecia lokacji miasta. Po południu na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy opanowali ogień dopiero następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

Od wielu miesięcy katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Objął on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie wnętrza i murów całej świątyni. Całkowity koszt prac jest szacowany na ok. 20 mln zł. Obecnie robotnicy montują konstrukcję nowej kopuły katedralnej wieży. Jest szansa, że remont kościoła zakończy się w tym roku.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

O wydaniu czwartkowego wyroku poinformowała "Gazeta Lubuska" na swoim portalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Putin zapisze swoją prawdę o II WŚ w konstytucji. By „nie ukradziono” Rosji zwycięstwa

zdjęcie ilustracyjne / kremlin.ru

  

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł dziś pomysł, by w konstytucji Rosji znalazł się zapis o obronie prawdy na temat II wojny światowej. Ocenił, że podejmowane są próby „ukradzenia” jego krajowi zwycięstwa w tej wojnie.

Na spotkaniu z grupą roboczą ds. zmian w konstytucji Rosji Putin powiedział, że podejmowane są, ze względu na bieżącą koniunkturę, „próby ukradzenia nam (Rosji) zwycięstwa” w II wojnie światowej. - Ale jest to niemożliwe - zapewnił. - Kto szturmował Berlin? Czyja flaga powiewała nad Reichstagiem? Tego nikt nie zapomni - oświadczył. Uznał za stosowne, by w konstytucji znalazł się zapis o tym, że Rosja będzie przeciwdziałać takim próbom.

[polecam:https://niezalezna.pl/270594-putin-oglasza-rosje-bohaterem-ii-wojny-swiatowej-po-czym-straszy-zwiekszeniem-gotowosci-bojowej]

Putin dodał, że popiera propozycje wysunięte przez grupę roboczą, dotyczące niedopuszczenia do fałszowania historii. 

- Jak najbardziej stosowne jest zwrócenie na to uwagi, i na prawdę historyczną, i na niedopuszczalność fałszowania historii, umniejszenia znaczenia czynu naszego narodu podczas obrony ojczyzny. To wszystko jest nadzwyczaj ważne

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/307751-nie-poszlo-po-mysli-putina-media-w-kolejnych-panstwach-pisza-o-roli-rosji-w-ii-wojnie-swiatowej]

Również w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że dochodzi do prób uznania Rosji i „narodów Związku Sowieckiego” za winnych rozpętania II wojny światowej. Oświadczył, że takich działań nie może akceptować „nikt, kto uczciwie traktuje swoją przeszłość” i są one „pozbawione perspektyw”.

[polecam:https://niezalezna.pl/305570-czy-wladimir-putin-znow-przypusci-atak-na-polske-okazja-moga-byc-dwie-wazne-rocznice]

Ławrow powiedział także, że Rosja dostrzega „ogromną liczbę prób podania w wątpliwość wyników II wojny światowej i pisania na nowo historii i decyzji trybunału w Norymberdze”. Szef dyplomacji nie wymienił konkretnych przykładów takich działań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts