Katowice: silna Polska

  

Dziesiątki tysięcy ludzi z Górnego Śląska, ale i z sąsiednich województw pociągami i samochodami podróżowały w Święto Wojska Polskiego do Katowic. Gdy jechałem do centrum, mijałem ludzką rzekę, wielu z biało-czerwonymi chorągiewkami. To znajomy widok. Skąd? Z pielgrzymek do Polski papieża-rodaka.

Defilada w górnośląskiej stolicy była największa od 97 lat. Wtedy Śląsk wracał do macierzy, dziś była to demonstracja siły polskiego państwa, polskiej armii, polskiego Śląska jako ważnej części Rzeczypospolitej. Ale była to również manifestacja polskości i dumy narodowej. Gdyby jednym zdaniem podsumować, jaki obraz naszego państwa wyłania się z obchodów 15 sierpnia, to brzmiałoby ono tak: Polska silna, dumna i radosna, Polska mająca poczucie ważności swojej historii, ale też – współcześnie – wagi swojego miejsca w świecie. Można określić Polskę, którą widziałem w Święto Wojska Polskiego, hasłem towarzyszącym pierwszej zwycięskiej kampanii prezydenckiej François Mitteranda: „spokojna siła”. A pomysł, by tę defiladę przenieść ze stolicy kraju do stolicy Górnego Śląska, uważam za ważny i w wymiarze międzynarodowym, i wewnętrznym. Daliśmy sygnał, jak ważny dla Polski jest Górny Śląsk i jak ważna jest armia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts