"Leśny orzeł" - niezwykły las na Pomorzu trafi do Księgi Rekordów Guinnessa?

Wizualizacja "Leśnego Orła" / youtube.com/Lasy Państwowe [screenshot]

  

Las w kształcie Orła Białego, który wyrasta w miejscu, gdzie dwa lata temu przeszedł niszczący huragan, ma coraz większe szanse, by znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa. Kilka dni temu na terenie Nadleśnictwa Lipusz (woj. pomorskie) dokonano dokładnych pomiarów, które pozwoliły zakwalifikować posadzony w październiku 2018 r. las do Rekordu Guinnessa.

Nadleśnictwo Lipusz na Pomorzu ucierpiało najbardziej wskutek tzw. huraganu tysiąclecia, który przeszedł nad lasami północnej Polski w połowie sierpnia 2017 r. Oszacowano, że w nadleśnictwie wichura powaliła blisko 2,5 metrów sześciennych drzew. Ponadto, kataklizm zniszczył miejsca gniazdowania ptactwa - m.in. z trzech istniejących przed wichurą gniazd bielika przetrwało tylko jedno.

- W ponad 90-letniej historii naszej organizacji nie było klęski o takiej skali

– mówił ówczesny dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski. Podjęto ogromną pracę związaną z uprzątnięciem powalonych lasów i sadzeniem nowych. 

Wiosną 2018 r. podczas prowadzonych nasadzeń w Nadleśnictwie Lipusz zrodził się pomysł, aby na terenie, który stanowił epicentrum huraganu, posadzić las w kształcie polskiego godła - Orła Białego. 

"Leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP postanowili zorganizować akcję na szerszą skalę, a jednocześnie upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy."

- czytamy na stronach Lasów Państwowych.

Sadzenie "orlego" lasu odbyło się w październiku 2018 r. Jak informują Lasy Państwowe, we wspólnym sadzeniu wzięło udział ok. 3000 osób, w tym 1200 harcerzy, a nad ich bezpieczeństwem czuwało 190 leśników.

"Posadzony przez uczestników akcji orzeł zajmuje niemal 5 ha. Do stworzenia wizerunku godła użyto niemal 400 sadzonek modrzewia, który stanowi pazury i koronę, ponad 23 tys. brzozy oraz 67 tys. sosny będącej tłem. Rozpiętość skrzydeł posadzonego orła to 300 metrów. Do zakończenia akcji drzewka posadzono na ponad 10 ha"

- informują Lasy.

Teraz las w kształcie Orła Białego może znaleźć swoje miejsce w Księdzie Rekordów Guinnessa. Kilka dni temu Nadleśnictwo Lipusz poinformowało o dokonaniu bardzo dokładnego pomiaru geodezyjnego.

"Wykonany pomiar zakwalifikował Nadleśnictwo Lipusz do rekordu Guinnessa. Podczas tej części procedury wykonano pomiar z dokładnością do 0,5 m2 . Co oznacza, że położenie każdego z punktów musiało zostać określone z dokładnością mniejszą niż 1cm. Łączna powierzchnia wzoru wyniosła 99 898,26 m2."

- czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Na przyznanie rekordu należy jednak poczekać "do zwarcia koron drzew oraz ich przebarwienia".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lasy.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wznowiono poszukiwania Woźniaka-Staraka

/ By Kleszczu z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7898551

  

Dzisiaj na mazurskim jeziorze Kisajno kontynuowane są poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę wypadł z motorówki do wody. Akcja poszukiwawcza trwa już piąty dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku.

Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie poinformowała, że podobnie jak w poprzednich dniach, po godz. 8:00 na jezioro wypłynęli m.in. policyjni wodniacy i straż pożarna ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań.

Koordynatorem akcji jest policja. Rano, przed wypłynięciem służb na jezioro odbyła się odprawa, podczas której omówiono wyniki dotychczasowych działań i zaplanowane szczegóły kolejnych.

Śledztwo w sprawie "wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć" prowadzi od wtorku Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Na tym etapie postępowania, śledczy nie informują o szczegółach zdarzenia, nie ujawniają żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy, ani nie odnoszą się do doniesień medialnych.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukują m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą. W akcji bierze także udział m.in Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

Od początku akcji policja deklaruje, że poszukiwania na Kisajnie będą prowadzone "do skutku".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl