Likwidował niemieckich gołębiarzy. Snajper z Powstania Warszawskiego dziś w Wywiadzie z chuliganem!

/ arch.

  

Wyszkolony przez NSZ w dywersji, w tym wysadzaniu w powietrze i podpaleniach, w Powstaniu Warszawskim bił się w oddziałach szturmowych. Jako snajper likwidował też niemieckich „gołębiarzy”, strzelających z dachów do ludności cywilnej. Z niemieckiej niewoli uciekł dwa razy. Od komunistów dostał w nagrodę – jako jeden z Żołnierzy Wyklętych – siedem lat więzienia. Ma 98 lat i nie opuszcza uroczystości patriotycznych organizowanych przez kibiców Lecha Poznań. Generał Jan Podhorski „Zygzak” dziś o 22.30 będzie gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

„Tylko zdechłe ryby płyną z prądem” – powiedział swojemu dawnemu szkolnemu koledze, który po wojnie jako ubek chciał namówić go do współpracy.  - Co ma żmija na grzbiecie? Zygzak. Żmija, dopóki się jej nie ruszy, jest spokojna, lubi się wygrzewać na słońcu. Ale spróbuj ją ruszyć, wtedy jest niebezpieczna – mówi o swoim pseudonimie.

To zdecydowanie najstarszy „chuligan”, jakiego zaprosił do swojego programu Piotr Lisiewicz. 98-letni Jan Podhorski, rocznik 1921, już przed wojną jako harcerz współpracujący z Obroną Narodową, rozpracowywał niemiecką piątą kolumnę w Wielkopolsce. Wraz z kolegami namierzyli przemycony przez Niemców do Polski karabin.

W Powstaniu Warszawskim walczył w oddziałach szturmowych.

- Brałem udział w walkach o prawą stronę Komendy Policji. W poprzednim ataku zginęło 90 proc. atakujących. W moim plutonie zginęło 30 procent

– wspomina.


Mimo 98 lat zachował niesamowite poczucie humoru, z którego słynął wśród kolegów z oddziału. Gdy usłyszał, że Gazeta Wyborcza ogłosiła się strażnikiem powstańczych symboli i nie chce by nosili je kibice, ironicznie skomentował: - Już ja wiem, jakie symbole oni by z chęcią lansowali. Jestem dla kibiców pełen uznania i na każde wezwanie kibiców się stawiam. Chwała tym, którzy czczą naszą flagę i symbol Orła. Przynajmniej reszta widzi, że rośnie nam następne pokolenie.


Nie załamał się mimo tortur, najpierw niemieckich, a potem sowieckich.

– Za 99 razy „nie” niekoniecznie skutkiem była śmierć. Za jedno „tak”, zawsze – mówi. Za udział w narodowej konspiracji dostał 7 lat. Siedział w więzieniu we Wronkach.


Awans generalski i pamiątkową szable dostał od prezydenta Andrzeja Dudy i b. ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Premiera programu ukazała się w marcu, dziś powtórka z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.


Program Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem”, pokazujący polski bunt wszystkich pokoleń, jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. Jego radiowej premiery można wysłuchać w soboty o 16.00. Telewizyjna premiera w Republice w każdą niedzielę o 22.30.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Kanadyjscy Żydzi na kwarantannie. Połowa przebadanych chasydów z koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Cała licząca 4000 osób ortodoksyjna społeczność chasydów mieszkająca w Boisbriand na przedmieściach Montrealu została zobowiązana do kwarantanny. U połowy przebadanych tam dotąd osób wykryto koronawirusa.

Ponad 10 procent mieszkańców Boisbriand stanowią ortodoksyjni Żydzi z chasydzkiej społeczności Kiryas Tosh. Dotychczas przetestowano tam ok. 100 osób, ale aż połowa otrzymanych wyników była pozytywna. Jak relacjonowały media, grupa chasydów była niedawno w stanie Nowy Jork w USA podczas święta Purim, spotykając się z innymi grupami chasydów. W przypadku 15 osób z Boisbriand, które powróciły z USA, test potwierdził obecność koronawirusa. To właśnie stan Nowy Jork jest obecnie szczególnie mocno dotknięty epidemią. Badania w Boisbriand są kontynuowane.

W niedzielę na całą społeczność Kiryas Tosh nałożono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny. Ulice w Boisbriand są patrolowane zarówno przez wyznaczone grupy mieszkańców, jak i policję. Z kwarantanny mogą wyjść tylko te osoby, których praca jest uznana za niezbędną. Szkoły i synagogi zostały zamknięte. Do rejonu zamieszkanego przez chasydów jest tylko jedna droga wjazdu, na zewnątrz prowadzi tylko jeden wyjazd. Przy tym kwarantanna, jak informowała cytowana w mediach burmistrz Boisbriand Marlene Cordato, dotyczy również 100 rodzin należących do Kiryas Tosh, ale mieszkających w innych rejonach miasta.

Jak mówił cytowany przez portal dziennika „La Presse” dr Eric Goyer, odpowiedzialny w regionie za publiczną służbę zdrowia, decyzja o obowiązkowej kwarantannie była trudna, ale niezbędna. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Goyer podkreślał, że należało chronić zarówno społeczność Kiryas Tosh, jak i okolicznych mieszkańców.

Informacje o kwarantannie zostały przetłumaczone na jidysz, ponieważ wielu chasydów Kiryas Tosh nie zna innego języka. Tamtejsi rabini wywodzą się od uczniów cadyka Jaakowa Horowica, zwanego... "Jasnowidzącym z Lublina".

W Quebecu zarejestrowano dotychczas najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. W poniedziałek po południu kanadyjskie media podawały, że w tej francuskojęzycznej prowincji było 3430 potwierdzonych przypadków, z 7319 odnotowanych w całej Kanadzie. Około połowy chorych w Quebecu to mieszkańcy Montrealu, w którym obowiązuje lokalny stan wyjątkowy. W ubiegłym tygodniu rząd prowincji nakazał zamknięcie wszystkich sklepów i biznesów, także placów budowy, których władze nie uznały za niezbędne. W poniedziałek premier prowincji Francois Legault poinformował, że od kwietnia w niedziele zamknięte będą supermarkety, także te, na których terenie znajdują się apteki. Apteki, małe sklepy i stacje benzynowe pozostają otwarte.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts