Z nożem, młotkiem, a nawet pistoletem w ręku - skala ataków na księży przeraża!

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Nie milkną echa napaści na kapłana bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Sprawcy usłyszeli już zarzuty, jednak portal niezalezna.pl dowiedział się, że spraw o podobnym charakterze, które zgłoszono do prokuratury w latach 2016-2019 jest znacznie więcej. Z naszych ustaleń wynika, że w wielu przypadkach sprawcy dopuszczali się rękoczynów, byli uzbrojeni w noże, a nawet w pistolet oraz młotek! Skala ataków na duchownych katolickich, do których dochodzi w ostatnim czasie po prostu przeraża.

Napastnicy mówili do zakrystianki, że chcą dostać szaty liturgiczne, bo będą udzielać ślubu.
- relacjonował przebieg wydarzeń proboszcz parafii przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie ks. Aleksander Ziejewski.

Jak dodał, mężczyźni zaczęli się awanturować, kiedy próbował wyprosić ich z zakrystii. Wtedy doszło do pobicia.

Portal niezalezna.pl dotarł do listy przykładowych spraw dotyczących napaści na katolickich duchownych, którymi zajmuje się prokuratura:

Aktem oskarżenia zakończyła się sprawa zdarzenia z 28.12.2018 roku. Prokuratura Rejonowa w Legnicy badała wówczas zgłoszenie dotyczące znieważenia i uderzenia w twarz kapłana, który chodził po kolędzie w Głogowie.

Z kolei Prokuratura Rejonowa Wrocław Śródmieście zajmuje się sprawą z 6.06.2019 r. ataku na księdza Ireneusza B., któremu zadano cios nożem w okolice klatki piersiowej. Sprawca usłyszał już zarzut.
 
Prokuratura Rejonowa w Jędrzejowie prowadziła sprawę dotyczącą zabójstwa w dniu 26.06. 2017 r. w Tarnawie, (gmina Sędziszów), księdza Jana B. Kapłan został uderzony pięścią w okolice lewego oczodołu, a następnie zadano mu kilkanaście ciosów nożem w klatkę piersiową.

Sprawca miał całkowicie zniesioną poczytalność, w sprawie skierowano w dniu 8 grudnia 2017 r. wniosek o umorzenie postępowania karnego  i umieszczenie sprawcy w zakładzie psychiatrycznym.
- informuje prok. Ewa Bialik , rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej.
 
Sprawą zabójstwa osoby oczekującej na spowiedź oraz uszkodzenia ciała księdza z dnia 11.04.2019 r. zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa - Wola.
 
Z kolei do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Południe zgłoszono przypadek uporczywego nękania księdza Sebastiana O. Sprawa zakończyła się aktem oskarżenia 22 stycznia 2019 r.
 
Prokuratura Rejonowa w Wołominie zajmuje się natomiast przypadkiem gróźb karalnych wysyłanych przez SMS wobec księdza w dniu 9.07.2019 r.. Sprawa jest w toku.
 
Sprawą uporczywego nękania księdza oraz innych osób zajmowała się także Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim. Ostatecznie sprawa została zawieszona.


 
Prokuratura Okręgowa w Słupsku zajęła się zdarzeniem z dnia 8.12.2016 r. w Skórzewie. Zgodnie z treścią zgłoszenia, księdza zmuszono do wówczas określonego zachowania (czyn z art. 13 par. 1 kk w zw, z art. 191par.2kk). W sprawie skierowano akt oskarżenia. Zapadł w niej wyrok - kara 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres 3 lat.
 
Z naszych ustaleń wynika, że do prokuratury docierają sygnały dotyczące licznych napadów rabunkowych na kapłanów.

Na przykład Prokuratura Rejonowa w Wejherowie zajmuje się sprawą dotyczącą napadu rabunkowego w okresie od 8- 9.02.20l7r. w Kąpinie koło Wejherowa. Wówczas dwóch sprawców posługując się młotkiem, pistoletem pneumatycznym i paralizatorem „w sposób zagrażający życiu proboszcza Zbigniewa Z. uderzyli go kilkukrotnie młotkiem w głowę”. Na tym jednak się nie skończyło.

Doprowadzili do stanu bezbronności, owinęli nogi i ręce taśma klejącą, kopali po tułowiu i głowie, przystawiali pistolet, zabrali w celu przywłaszczenia pieniądze w kwocie 20.000zł, 1200 dolarów, 1000 suro, 4 sztuki opon, mienie 33.600 zł, pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem, spowodowali chorobę realnie zagrażającą życiu.
- informuje prok. Ewa Bialik , rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej.

Jak się dowiedzieliśmy w sprawie wydano wyrok 9 lat i 6 m-cy pozbawienia wolności, jednak prokuratura wniosła apelację od rażąco niskiej kary - sąd jej nie uwzględnił. Aktualnie trwają czynności zmierzające do wniesienia kasacji.
 
Do kolejnego aktu przemocy doszło w 2017 roku. Wówczas zaatakowano proboszcza Andrzeja Z. i jego matkę. Kapłanowi złamano rękę i zabrano 60 zł oraz motorower wartości 1500zł. Sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Lipnie. Sprawcy postawiono akt oskarżenia .
 
Natomiast Prokuratura Rejonowa w Tucholi zajmowała się sprawą rozboju w 2017r. wobec dwóch księży, jeden z księży został dotkliwie pobity. Stwierdzono u niego obrażenia wymagające leczenia przez czas dłuższy niż 7 dni. W sprawie również postawiono oskarżenia .

Nawet pobieżna analiza powyższych danych nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że przypadki ataków na księży katolickich nie są jedynie odosobnionymi incydentami. Co szczególnie niepokojące, niektóre z nich są szczególnie drastyczne. Skala całego zjawiska po prostu przeraża.

Więcej na temat w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym w kioskach od środy 31 lipca). Dorota Kania przypomina, że w ostatnich miesiącach nie ma tygodnia, by w mediach nie pojawiła się informacja dotycząca profanacji katolickich symboli religijnych i obiektów sakralnych, co często jest przedstawiane jako „wizja artystyczna”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragedia w domu seniora w Czechach. Nie żyje co najmniej 8 osób, jest wielu rannych

Zdjęcie ilustracyjne / By Lukáš Malý - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3410925

  

- Co najmniej osiem osób zginęło, a 29 odniosło obrażenia w pożarze, do którego doszło w niedzielę nad ranem w domu seniora w Vejprtach na północnym zachodzie Czech, na granicy z Niemcami – poinformowała lokalna straż pożarna.

Pożar wybuchł przed godz. 5 rano.

W gaszeniu ognia uczestniczy siedem zastępów straży z Czech i dwa zastępy straży z sąsiednich Niemiec.

Rzecznik pogotowia ratunkowego Prokop Volenik poinformował, że trzy osoby odniosły ciężkie obrażenia; dwie z nich mają oznaki zatrucia się dymem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts