W piątek przed godz.1 w nocy w Sejmie rozpoczęła się debata nad rządowym projektem ustawy o Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15.

Łukasz Schreiber prezentując projekt podkreślił, że jest to rozwiązanie wprowadzone "z myślą o dzieciach, które zostały skrzywdzone przez pedofilów".

"Projekt ten został opracowany jako reakcja państwa na szczególną sytuację tych, którzy jako małoletni zostali pokrzywdzeni przestępstwami pedofilskimi, reakcją ze strony państwa jest utworzenie państwowej komisji, która miałaby zająć się wyjaśnianiem przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat piętnastu"

- wskazał.

Schreiber przekonywał również, że "wiele z tych czynów zostało popełnionych w przeszłości, wielu sprawców za to nie odpowiedziało, a dziś często jest tak, że wstydzą się ci, wobec których do przestępstwa doszło".

"Chodzi o to, by odwrócić tę sytuację, aby karę ponosili ci, którzy dopuścili się tych ohydnych, bulwersujących przestępstw" - dodał minister.

"Komisja zbada wszystkie te przypadki, nie ograniczymy się do jednej grupy zawodowej, czy społecznej, jak chcieliby niektórzy"

- podkreślił. Zaznaczył, że "nie ma zawodu wolnego od haniebnych przypadków pedofilii".

"Na wyjaśnienie spraw i sprawiedliwość zasługują wszystkie ofiary. Każdy zatuszowany przypadek, każda zamieciona pod dywan sprawa (...) powinna ujrzeć światło dzienne, a przynajmniej przestępcy powinni przestać być anonimowi" - oświadczył.