Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Robert Biedroń, europoseł partii Wiosna, wchodzącej w skład frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim, torpedował kandydaturę byłej premier Beaty Szydło na szefową parlamentarnej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL).

"Uważam, że nie można było zagłosować za kandydaturą Beaty Szydło. PiS jest partią antyeuropejską, antydemokratyczną. W interesie Polski, wszystkich Polek i Polaków jest, by wpływ PiS na nasze życie także na polu europejskim był jak najmniejszy"

- mówił Biedroń.

Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji ds. zatrudnienia. Za jej kandydaturą było 21 posłów, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. To jedyna parlamentarna komisja, w której nie udało sie wybrać przewodniczącego - ponowna próba nastąpi w nadchodzącym tygodniu.

Tymczasem eurodeputowany PiS, Zdzisław Krasnodębski, zamieścił na Twitterze podpisany przez Roberta Biedronia list do - jak pokazuje zamieszczony skan - europosłów i asystentów z grupy (frakcji) Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D), do której w PE należy Wiosna. 

Mail zatytułowany był: "Proszę, zagłosuj przeciwko kandydatom polskiej partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości"

"Drodzy koledzy, w imieniu polskiej delegacji [partii] Wiosna, biorąc pod uwagę stanowisko Grupy [S&D], [aby] nie wspierać Fideszu (węgierska partia Orbana) oraz Prawa i Sprawiedliwości (polskiej partii rządzącej), niniejszym przesyłamy pełną listę ich kandydatów.

Zachęcamy was, aby nie głosować na następujace nazwiska:

AFET [Komisja Spraw Zagranicznych]: Pierwszy wiceprzewodniczący, Waszczykowski;

EMPL [Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych]: Przewodnicząca, Szydło;

ITRE [Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii]: Pierwszy [wice]przewodniczący, Krasnodębski;

PETI [Komisja Petycji]: Trzeci [wice]przewodniczący; Czarnecki.

Z poważaniem, Robert Biedroń, szef polskiej delegacji Wiosny."

Pięcioro Niemców, w tym aż czworo z EPL, czworo Francuzów, troje Belgów, po dwoje Włochów, Hiszpanów i Brytyjczyków będzie kierowało komisjami europarlamentu. Z Europy Środkowo-Wschodniej na takie stanowisko wybrana została tylko jedna osoba, z Rumunii. 

Polscy europosłowie zajęli za to inne stanowiska. Reprezentanci PiS zostali wiceszefami komisji spraw zagranicznych (Witold Waszczykowski), przemysłu i energii (Zdzisław Krasnodębski) oraz komisji petycji (Ryszard Czarnecki). Z kolei europosłowie PO zostali wiceszefami komisji ds. budżetu (Janusz Lewandowski), rynku wewnętrznego (Róża Thun), a Krzysztof Hetman z PSL został wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego. Lider Wiosny Robert Biedroń zdobył stanowisko wiceprzewodniczącego komisji ds. równouprawnienia i praw kobiet.