Warmia i Mazury - "krainą tysiąca jezior"

/ Milosz_Karski

  

Warmia i Mazury nazywane "krainą tysiąca jezior", to szczególne miejsce, pełne bogactw naturalnych i śladów burzliwej historii Polski. To kraina jezior, rzek, gotyckich zamków, malowniczych portów i krajobrazów.

Największym jeziorem w Polsce jest Śniardwy, o powierzchni aż 113,8 km2, najdłuższym jest Jeziorak, którego długość to ok. 27,45 km. Na Mazurach jest  około  2 600 jezior.

Wieś Żywkowo (nazywana Wioską Bocianią), zamieszkała przez 25 osób, co roku odwiedzana jest przez około 100 bocianów, których na koniec sezonu wylatuje dwa razy tyle. W Żywkowie działa również Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Aby obserwować polujące bociany, wytyczona została specjalna ścieżka edukacyjna pomiędzy Żywkowem a Toprzynami oraz wybudowano obserwacyjna wieżę.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się punkt, gdzie schodzą się trzy granice państwowe: Polski, Litwy i Rosji. Jest to także najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt województwa.

W Puszczy Boreckiej żyje druga pod względem liczebności, wolnościowa populacja żubra w Polsce. Żubry żyją tu od 1956 roku, czyli momentu założenia Ośrodka Hodowli Żubra. W roku 1977 rozpoczęto hodowlę na wolności po tym jak stado uciekło do lasu podczas remontu ogrodzenia. Żubry można oglądać w pokazowej zagrodzie z pomostem widokowym w Wolisku.

W miejscowości Zimna Woda wybudowano w 2004 roku kamienny kościół, którego wystrój w całości (prócz prezbiterium) nawiązuje do tradycji myśliwskiej. Wewnątrz na ścianach i nad ołtarzem wiszą poroża, z których zrobiono także żyrandole.

Leśniczówka Pranie była ulubionym miejscem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Powstało tu wiele utworów, mówiących o pięknie krajobrazu mazurskiego. Dziś w leśniczówce mieści się m.in. muzeum poświęcone poecie.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiemy, jak zostaną sfinansowane samoloty F-35. Budżet MON nie będzie naruszony

/ MSgt John Nimmo Sr. [Public domain]

  

W środę Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Cena jednego F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln USD. - Koszty zakupu samolotów bojowych piątej generacji F-35 zostaną pokryte z oddzielnej puli, nie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) - wynika z wypowiedzi prezydenckiego ministra Andrzeja Dery

Minister pytany  w Polsat News, czy samoloty F-35 zostaną zakupione spoza budżetu MON potwierdził to i powiedział: "z tego co wiem, takie są plany".

[polecam:https://niezalezna.pl/275687-szef-mon-w-usa-polska-musi-byc-silna-a-ze-to-nie-wszystkim-sie-podoba]

Po zadeklarowaniu przez Polskę chęci zakupu samolotów F-35 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że ostatnio w ramach programu rządu amerykańskiego Foreign Military Sales, samoloty bojowe F-35 kupiła Belgia.

[polecam:https://niezalezna.pl/275723-prezydent-duda-o-polsko-amerykanskiej-deklaracji-baza-usa-bedzie-stala-obecnosc-zolnierzy-ciagla]

Belgia w październiku 2018 roku zdecydowała się kupić 34 F-35A, wybierając amerykańskie myśliwce w konkurencji z samolotami Eurofighter Typhoon.

O wyborze przez władze Belgii F-35 przesądziła ich konkurencyjna cena. Wartość transakcji zakupu przez Belgię 34 maszyn F-35A wraz z uzbrojeniem, pomocą techniczną i logistyczną oraz szkoleniem pilotów oceniana jest na ok. 4,5 mld USD czyli ok. 132,3 mln USD za jeden myśliwiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl