Największym jeziorem w Polsce jest Śniardwy, o powierzchni aż 113,8 km2, najdłuższym jest Jeziorak, którego długość to ok. 27,45 km. Na Mazurach jest  około  2 600 jezior.

Wieś Żywkowo (nazywana Wioską Bocianią), zamieszkała przez 25 osób, co roku odwiedzana jest przez około 100 bocianów, których na koniec sezonu wylatuje dwa razy tyle. W Żywkowie działa również Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Aby obserwować polujące bociany, wytyczona została specjalna ścieżka edukacyjna pomiędzy Żywkowem a Toprzynami oraz wybudowano obserwacyjna wieżę.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się punkt, gdzie schodzą się trzy granice państwowe: Polski, Litwy i Rosji. Jest to także najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt województwa.

W Puszczy Boreckiej żyje druga pod względem liczebności, wolnościowa populacja żubra w Polsce. Żubry żyją tu od 1956 roku, czyli momentu założenia Ośrodka Hodowli Żubra. W roku 1977 rozpoczęto hodowlę na wolności po tym jak stado uciekło do lasu podczas remontu ogrodzenia. Żubry można oglądać w pokazowej zagrodzie z pomostem widokowym w Wolisku.

W miejscowości Zimna Woda wybudowano w 2004 roku kamienny kościół, którego wystrój w całości (prócz prezbiterium) nawiązuje do tradycji myśliwskiej. Wewnątrz na ścianach i nad ołtarzem wiszą poroża, z których zrobiono także żyrandole.

Leśniczówka Pranie była ulubionym miejscem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Powstało tu wiele utworów, mówiących o pięknie krajobrazu mazurskiego. Dziś w leśniczówce mieści się m.in. muzeum poświęcone poecie.