Światełko dla Czerwca '56

/ Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

  

Poznańscy uczniowie i przedszkolaki upamiętnili we wtorek w Poznaniu zmarłych bohaterów Poznańskiego Czerwca '56. W ramach akcji – Światełko dla Czerwca '56 – uczniowie uprzątnęli groby uczestników poznańskiego zrywu, którzy spoczywają na cmentarzu na Dębcu.

To projekt edukacyjny, którego celem jest upamiętnienie nieżyjących osób, związanych z wydarzeniami poznańskiego zrywu robotniczego z 1956 roku. Uczestnicy tamtych wydarzeń spoczywają w różnych miejscach, dlatego inicjatywa obejmuje obszarem całą Polskę. W akcję włączają się nie tylko szkoły z Poznania, ale również innych wielkopolskich miejscowości, a także m.in. młodzież z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Tegoroczne 5. Światełko dla Czerwca '56 zostało zainaugurowane we wtorek na cmentarzu parafialnym przy ul. Bluszczowej. Uczestnicy spotkali się przy grobach Henryka Nowickiego i Henryka Błażejaka. To jedne z najmłodszych ofiar Czerwca '56. Henryk Nowicki miał wtedy 15 lat, a Henryk Błażejak był od niego tylko o rok starszy. Obaj byli uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

15 lat to jest mniej niż mają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy są tutaj z nami. Warto pamiętać o grobach uczestników Czerwca '56. Widząc, jak młodzież i małe dzieci opiekują się mogiłami i godnie upamiętniają ofiary tamtych wydarzeń, możemy być pewni, że pamięć o nich przetrwa.

– wskazał dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Organizatorem akcji jest Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. 

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans burzy nad Tatrami. Służby wciąż poszukują dziewięciu osób

/ pixabay.com/CC0/sebo106

  

Jak informuje dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik, po gwałtownej burzy, która przeszła wczoraj nad Tatrami służby wciąż poszukują dziewięciu osób. W wyniku nagłego załamania pogody, do którego doszło w czwartek, poszkodowanych zostało łącznie ok. 140 osób. Niestety, nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Według wojewody Ćwika wieczorem i w nocy właściciele podhalańskich ośrodków wypoczynkowych zgłosili, że nie wróciło do nich 16 osób; do tej pory udało się zlokalizować siedem z nich. Pozostałe dziewięć osób wciąż jest poszukiwane.

[polecam:https://niezalezna.pl/284778-najnowsze-informacje-po-burzy-w-tatrach-przedstawiono-bilans-ofiar]

Wojewoda zaznaczył, że ratownicy TOPR w piątek kontynuują przeszukiwanie Tatr, aby zlokalizować osoby, które mogłyby potrzebować pomocy.

Jak podała dzisiaj rano rzecznik prasowa wojewody Joanna Paździo, w wyniku nawałnicy hospitalizowanych zostało 56 osób, z których obecnie nadal w szpitalach przebywają 34 osoby. W ciągu dnia dane te będą się zmieniać. Ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.

[polecam:https://niezalezna.pl/284754-co-sie-wydarzylo-na-giewoncie-relacja-naczelnika-topr-wygladalo-to-dramatycznie]

Poszkodowani są hospitalizowani w: Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie - 4, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - 3, Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - 5, Szpital Wojskowy w Krakowie - 1, szpital w Suchej Beskidzkiej - 1, szpital w Nowym Targu - 15, szpitalu w Zakopanem – 5.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych blisko 140 turystów, przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl