Nowa Stara Śpiewka. Siła kobiet i moc ludowych pieśni. WIDEO

Zespół Stara Śpiewka / fot. mat.pras.

  

Mówią o sobie „miłośniczki białego śpiewania” i od kilku lat stanowią jeden z najciekawszych projektów na folkowej mapie stolicy. Już niebawem, na dwóch koncertach, zaprezentują nowy materiał. Jeśli jeszcze nie znacie dziewczyn z zespołu Stara Śpiewka, macie okazję nadrobić zaległości i przenieść się w niezwykły świat, w którym muzyka tradycyjna spotyka się z siłą kobiecych osobowości.

Miłośniczki białego śpiewania pieśni ludowych (zazwyczaj), wielogłosowych (nie zawsze), archaicznych (często), słowiańskich (nie tylko).

piszą o sobie członkinie folkowego zespołu Stara Śpiewka.

Kobieca grupa śpiewacza działa już od kilku lat, z sukcesem gromadząc tłumy na swoich koncertach. Połączenie „białych” damskich głosów z ludowym repertuarem, okraszone nietuzinkowymi stylizacjami śpiewaczek to mieszanka, której po prostu trzeba spróbować i dać się porwać w podróż do słowiańskich korzeni.

W czerwcu Stara Śpiewka zaprezentuje nowy materiał. W ramach promocji odbędą się dwa koncerty pt. „Bliżej”: 16 czerwca w Teatrze Młyn (bilety wyprzedane) i 23 czerwca w PROMIE Kultury Saska Kępa (można jeszcze nabyć wejściówki w cenie 20 zł).

W programie biały śpiew i czarny humor, harmonie i dysharmonie, dotyk i spojrzenia, róża i bylina, śmierć i wesele, samotność i spotkanie. Poznajcie nas BLIŻEJ

- zachęcają dziewczęta ze Starej Śpiewki w enigmatycznym zaproszeniu na oba koncerty.

Nieco więcej zdradza liderka zespołu Tunia Błachno, która pisze:

BLIŻEJ jest o samotności, żywym spotkaniu i sile kobiecego wsparcia. Ja to wszystko znam nie tylko ze sceny. I może dlatego nie obawiam się o prawdę przekazu tego widowiska. Poza tym pieśni są piękne, chociaż nieraz cudaczne albo okropnie smutne.

Stara Śpiewka zaśpiewa w składzie Tunia Błachno, Joanna Musiatowicz, Jolanta Tomala, Agnieszka Mazur, Ola Kobrzyńska,  Ada Sukiennik, Wisława Hordyniec-Janusz, Julia Herman-Iżycka i Hania Osuch. Na fortepianie akompaniować będzie Aleksandra Gryka, jedna z najbardziej wyrazistych polskich kompozytorek (jest laureatką m.in. I nagrody w Konkursie Kompozytorskim EuroArtMeeting we Wrocławiu i dwukrotnie była nominowana do Paszportów "Polityki" w kategorii muzyka poważna),  a nad ruchem scenicznym czuwa Mirek Woźniak. Zapraszamy!

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja premiera Morawieckiego: Będziemy po prostu stali na straży normalności

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/pisorgpl

  

Premier Mateusz Morawiecki w czasie spotkania w Pajęcznie (woj. Łódzkie) złożył istotną deklarację. Zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej stało na straży polskich rodzin, polskiej gospodarki, polskiego kapitału i polskich wartości. „Będziemy po prostu stali na straży normalności” - oznajmił premier.

Szef rządu wyraził przy tym pogląd, że konkurenci PiS „chcą zaserwować nam rewolucję obyczajową, jakieś fanaberie ideologiczne, import z Zachodu”.

My nie chcemy tego - chcemy normalności, a jeśli rewolucja, to rewolucja godności.
- zaznaczył premier Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Pajęczna.
 
Premier powiedział również, że program PiS „osnuty” jest wokół działań dla rodzin i dla gospodarki, w tym dla firm i pracowników. Jak relacjonował, w poniedziałek miał okazję rozmawiać z przedsiębiorcami na temat propozycji PiS podwyższenia płacy minimalnej (do 2,6 tys. zł w przyszłym roku, a później - stopniowo - do 3 tys. i 4 tys.).
 
To nie byli wielcy przedsiębiorcy, tylko mali, mikro, średni. Ani jeden nie zasygnalizował mi tego problemu - 2600, 3 tysiące złotych, bo jeden powiedział mi, że i tak już nawet w takich powiatach muszą płacić pracownikom więcej.
- mówił Mateusz Morawiecki.
 
Dodał, że to jest właśnie filozofia gospodarcza PiS.

Chcemy, żeby ludzie zarabiali więcej. Europejskość w konkrecie, to znaczy wyższe wynagrodzenia, to jest program Prawa i Sprawiedliwości.
- podkreślił szef rządu.  
 
Jednocześnie premier zapowiedział stworzenie Funduszu Bezpieczeństwa na Drogach, i dodał, że rząd realizuje wiele projektów rozwojowych i infrastrukturalnych, takich jak Fundusz Dróg Samorządowych.

Ten fundusz - nawet spójrzcie na to od strony liczbowej - jest mniej więcej 10 razy większy, o 1000 procent większy, niż Fundusz Dróg Lokalnych średnio rocznie, który wypracowała Platforma Obywatelska - partia Grzegorza Schetyny.
- podkreślił Morawiecki.
 
Jego zdaniem, ten fundusz „poprawia jakość życia i bezpieczeństwo na drogach”.

Zresztą chcę powiedzieć tutaj w Pajęcznie, że będziemy tworzyć również Fundusz Bezpieczeństwa na Drogach, będą specjalnie dedykowane pieniądze na światła, przejścia dla pieszych, ronda, chodniki, dochodzące do skrzyżowań. To wszystko, co jest potrzebne, żeby nasze dzieci, nasi obywatele czuli się bezpiecznie na drogach.
- zapowiedział premier.

Premier podkreślił podczas spotkania wyborczego w Pajęcznie, że wszystkie programy społeczne, rozwojowe i „zawiązywany teraz” fundusz modernizacji szpitali w wysokości 2 mld zł „muszą być finansowane poprzez dobrze zarządzany budżet państwa”, czego poprzednicy rządów PiS nie potrafili robić.

Dzisiaj gra się rozgrywa o wiarygodność. I polem walki politycznej jest przekonanie ludzi, co do wiarygodności tego, co my zapowiadaliśmy.
- powiedział szef rządu.

Jak mówił, PiS zrobił nawet więcej niż zapowiadał.

Bo to jest nasza nowa oferta, żeby ludzie nie wyjeżdżali z Pajęczna, z wielu miast, z Łodzi, z całej Polski za granicę, i aby tutaj mieli swoje miejsca pracy.
- podkreślił.

Mocno dostało się politykom opozycji.

Trzeba uważać na fałszywe nuty, na „syreni śpiew” naszych konkurentów politycznych, opozycji, która miała tyle lat, żeby się wykazać, a zamiast tego dopuścili do tego, że mafie VAT-owskie rozkradały Polskę.
- mówił premier.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl