Nowa Stara Śpiewka. Siła kobiet i moc ludowych pieśni. WIDEO

Zespół Stara Śpiewka / fot. mat.pras.

  

Mówią o sobie „miłośniczki białego śpiewania” i od kilku lat stanowią jeden z najciekawszych projektów na folkowej mapie stolicy. Już niebawem, na dwóch koncertach, zaprezentują nowy materiał. Jeśli jeszcze nie znacie dziewczyn z zespołu Stara Śpiewka, macie okazję nadrobić zaległości i przenieść się w niezwykły świat, w którym muzyka tradycyjna spotyka się z siłą kobiecych osobowości.

Miłośniczki białego śpiewania pieśni ludowych (zazwyczaj), wielogłosowych (nie zawsze), archaicznych (często), słowiańskich (nie tylko).

piszą o sobie członkinie folkowego zespołu Stara Śpiewka.

Kobieca grupa śpiewacza działa już od kilku lat, z sukcesem gromadząc tłumy na swoich koncertach. Połączenie „białych” damskich głosów z ludowym repertuarem, okraszone nietuzinkowymi stylizacjami śpiewaczek to mieszanka, której po prostu trzeba spróbować i dać się porwać w podróż do słowiańskich korzeni.

W czerwcu Stara Śpiewka zaprezentuje nowy materiał. W ramach promocji odbędą się dwa koncerty pt. „Bliżej”: 16 czerwca w Teatrze Młyn (bilety wyprzedane) i 23 czerwca w PROMIE Kultury Saska Kępa (można jeszcze nabyć wejściówki w cenie 20 zł).

W programie biały śpiew i czarny humor, harmonie i dysharmonie, dotyk i spojrzenia, róża i bylina, śmierć i wesele, samotność i spotkanie. Poznajcie nas BLIŻEJ

- zachęcają dziewczęta ze Starej Śpiewki w enigmatycznym zaproszeniu na oba koncerty.

Nieco więcej zdradza liderka zespołu Tunia Błachno, która pisze:

BLIŻEJ jest o samotności, żywym spotkaniu i sile kobiecego wsparcia. Ja to wszystko znam nie tylko ze sceny. I może dlatego nie obawiam się o prawdę przekazu tego widowiska. Poza tym pieśni są piękne, chociaż nieraz cudaczne albo okropnie smutne.

Stara Śpiewka zaśpiewa w składzie Tunia Błachno, Joanna Musiatowicz, Jolanta Tomala, Agnieszka Mazur, Ola Kobrzyńska,  Ada Sukiennik, Wisława Hordyniec-Janusz, Julia Herman-Iżycka i Hania Osuch. Na fortepianie akompaniować będzie Aleksandra Gryka, jedna z najbardziej wyrazistych polskich kompozytorek (jest laureatką m.in. I nagrody w Konkursie Kompozytorskim EuroArtMeeting we Wrocławiu i dwukrotnie była nominowana do Paszportów "Polityki" w kategorii muzyka poważna),  a nad ruchem scenicznym czuwa Mirek Woźniak. Zapraszamy!

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy raport końcowy komisji VAT? Poseł Horała uchyla rąbka tajemnicy

/ Twitter.com/@KancelariaSejmu

  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała, który jest przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT zdradził, kiedy możemy się spodziewać raportu końcowego z prac komisji. - Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy - powiedział.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". 

Przewodniczący komisji, poseł PiS Marcin Horała, był pytany w TVN24 kiedy możemy spodziewać się raportu końcowego z prac komisji.

To ciężkie pytanie, bo muszę go napisać. Myślę, że tak realistycznie to gdzieś pod koniec sierpnia, około 20, 25 sierpnia to publicznie przedstawimy. Wtedy będzie trochę czasu na zgłaszanie poprawek i myślę, że w pierwszym tygodniu września komisja zakończy prace, uchwali raport

- stwierdził.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl