Ogromny sukces wrocławskich studentów

/ innspace.pl/

  

Model kabiny samolotu do lotów suborbitalnych, który skonstruowali studenci Politechniki Wrocławskiej, został najwyższej oceniony w organizowanym w Paryżu konkursie Student Aerospace Challenge.

O trumfie wrocławskiego zespołu poinformował w czwartek wieczorem Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. W konkursie, który w Paryżu organizuje Astronaute Club Europeen, wzięło udział 14 akademickich zespołów z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak podała w komunikacie Politechnika Wrocławska, uczestnicy konkursu mogli wybrać jedno z dziesięciu zagadnień związanych z lotami suborbitalnymi. Wrocławscy studenci zrzeszeni w grupie Innspace opracowali model kabiny samolotu. Ich projekt został uznany za najlepszy, a w nagrodę studenci będą mogli zaprezentować go na branżowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie w Belfaście – podano w komunikacie.

Członek zespołu Innspace Justyna Pelc z Wydziału Informatyki i Zarządzania, podkreślił, że sędziowie konkursu docenili "głęboki research" wrocławskich studentów.

"Usłyszeliśmy nawet, że do tej pory żaden z zespołów w konkursie nie zgłębił tematu tak bardzo jak my. Pytali nas także o to, jak analiza ryzyka pomogła nam w projekcie i czemu zrezygnowaliśmy z kombinezonów dla pasażerów. Wytłumaczyliśmy więc, że warunki w kabinie gwarantują bezpieczeństwo, a poza tym uczestnicy lotu mają wystarczająco dużo czasu, by w razie dekompresji założyć hełm, bo przeważnie trwa ona dość długo"

- powiedziała Pelc, cytowana w komunikacie wrocławskiej uczelni.

Jak podano, samolot, którego kabinę projektowali studenci, miałby 15 m długości i skrzydła o rozpiętości 10 m. W nagrodzonym projekcie wrocławscy studenci musieli rozwiązać takie sprawy jak m.in. systemy podtrzymywania życia, ciśnienia we wnętrzu czy systemów wyrzutowych.

Wrocławscy studenci wygrali m.in. z zespołami z Bukaresztu, Lyonu, Liverpoolu i Londynu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Szef neonazistowskiej grupy w koszulce z Putinem. Ścigany w USA - ukrył się w Petersburgu

Kolaż obrazów z mediów społecznościowych i archiwum YouTube

  

Jak ustalili dziennikarze BBC, jeden z najbardziej poszukiwanych neonazistów w Stanach Zjednoczonych, lider grupy "Baza", od momentu powstania grupy zamieszkuje w Sankt Petersburgu. Na nagraniach, do których udało się dotrzeć BBC, nosi on koszulkę z podobizną Władimira Putina. Chyba nie takich wiadomości oczekiwał rosyjski prezydent będący w środku kampanii, która oddalić miała od jego państwa oskarżenia o współpracę z nazistami.

[polecam:https://niezalezna.pl/303719-sowieci-pomagali-niemcom-mordowac-zydow-nawet-podpisali-zbrodnicza-umowe-wideo]

Wiele mówiło się w ostatnim czasie o związkach komunizmu z nazizmem i współpracy pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim podczas II wojny światowej. Narracja prezydenta Władimira Putina nie wytrzymuje krytyki, jeśli tylko spojrzy się na nią okiem historyka, a nie rosyjskiego polityka. 

Putinowi, który próbuje odłączyć Rosję od wszelkich konotacji z nazizmem, nie pomagają też obecne fakty. Śledztwo dziennikarzy telewizji BBC wykazało, że to z terenu Rosji rozkazy wydaje przywódca neonazistowskiej grupy "The Base" ("Baza"), działającej na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Używający pseudonimów "Norman Spear" i "Roman Wolf" lider grupy to według ustaleń mediów 46-letni Rinaldo Nazzaro. Mniej niż dwa lata temu opuścił Nowy Jork, by zamieszkać w Sankt Petersburgu. Dziennikarze BBC przypominają, że w styczniu siedmiu członków grupy usłyszało cały zestaw zarzutów, w tym działanie mające na celu popełnienie morderstwa. Wokół "Bazy" prowadzone jest szerokie śledztwo, na wniosek FBI.

W dokumentach sądowych przygotowanych przez FBI "Baza" opisana jest jako "brutalna grupa ekstremistów działająca z pobudek rasowych", która "pragnie doprowadzić do upadku amerykańskiego rządu, zainicjować wojnę rasową i ustanowić stan tylko dla białych etnicznie"

- informuje portal bbc.com.

Grupa założona została najprawdopodobniej w okolicach lipca 2018 roku, kiedy zaczęła zbierać przez internet zainteresowane wstąpieniem do niej osoby. Używano zabezpieczonych cyfrowo wiadomości, zachęcano członków, by przyjeżdżali na ćwiczenia paramilitarne. 

[polecam:https://niezalezna.pl/307538-niemiecka-prasa-przestrzega-przed-putinem-sieje-niezgode-czy-wrecz-pogarde-dla-polakow]

Nazzaro popełnił błąd, występując osobiście w materiałach promujących grupę, dzięki czemu śledczym udało się go namierzyć. Co ciekawe, na nagraniu opublikowanym w marcu 2019 roku Nazzaro siedzi w czarnej koszulce z podobizną Władimira Putina i napisem "ROSJA, absolutna władza". 

Dziennikarze śledczy BBC ustalili, że we wspomnianym lipcu 2018 roku Rinaldo Nazzaro wraz z żoną (Rosjanką) zakupili drogą posiadłość w centrum Sankt Petersburga. Zanim doszło do ich przeprowadzki, prowadzili w Nowym Jorku firmę, zajmującą się m.in. "ekspertyzami wywiadowczymi, antyterroryzmem i przeciwdziałaniu powstaniom".

Czy to tylko zbieg przypadków?
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: bbc.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts