Wybitny fotograf Adam Bujak świętuje jubileusz 55-lecia pracy twórczej. Z tej okazji powstał album pt. „Życie malowane światłem”, który jest przeglądem całej twórczości artysty. Ze znakomitym twórcą będzie można spotkać się już w najbliższy piątek, 7 czerwca, o godz. 18 w Kamieniołomie im św. Jana Pawła II obok kościoła św. Józefa w Krakowie-Podgórzu (ul. Zamoyskiego 2). Spotkanie poprowadzi Leszek Sosnowski, prezes Białego Kruka, wieloletni przyjaciel Jubilata, a ulubione wiersze Bujaka będzie recytować Halina Łabonarska. Wśród prelegentów znaleźli się autorzy książek, do których fotografie tworzył dostojny Jubilat:  prof. Andrzej Nowak (wystąpienie pt. „Na straży narodowej pamięci”), prof. Wojciech Roszkowski („Fotografia jako narzędzie w ręku historyka”) i prof. Andrzej Szczerski („Adam Bujak – wielki artysta polski).

Pierwsze jubileuszowe spotkanie odbyło się 30 maja w Warszawie. Wtedy to wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył fotografowi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wicepremier podkreślił, że „polska kultura ma w osobie Adama Bujaka wielki filar i podporę”.

To wybitny fotograf, kronikarz życia Karola Wojtyły, później Jana Pawła II, ale także Polski po prostu. Znamy go jako fotografa Krakowa, fotografa klasztorów i zakonów, ludzi, budynków, architektury

- mówił minister prof. Piotr Gliński.

Z kolei Leszek Sosnowski, założyciel wydawnictwa Biały Kruk i wieloletni przyjaciel fotografa zauważył, że pierwszą wydaną przez Białego Kruka książką był album „Katedry Polski” ze zdjęciami Adama Bujaka. Od tamtej pory powstało ponad 150 książek z fotografiami jubilata. Wiele ze zdjęć można obejrzeć w retrospektywnym albumie „Życie malowane światłem”.

Te fotografie to nie tylko artyzm, światło, kompozycja, ale też fantastyczna dokumentacja wydarzeń, począwszy od zdjęcia z 1964 roku, które ukazuje Karola Wojtyłę przed ingresem

- mówił Sosnowski. Opowiedział też o okładce albumu. Przedstawia ona Adama Bujaka w stroju pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Adam pielgrzymuje po świecie, między ludźmi, między wydarzeniami i zmierza do tego celu, którym jest królestwo niebieskie

– podsumował Sosnowski.

Z kolei Bronisław Wildstein w swojej prelekcji nawiązał do tytułu albumu.

Światło to pierwiastek związany z boskością, z czymś co daje nam inną perspektywę, co pozwala nam zobaczyć, zrozumieć ład świata. Kiedy patrzymy na fotografie Adama Bujaka, doskonale zdajemy sobie sprawę co znaczy piękno, skąd ono się bierze. Zdjęcia Bujaka są zanurzone w metafizycznej perspektywie ładu

– podkreślił Wildstein.

O niezwykłym kunszcie jubilata mówił podczas swojego  wystąpienia poseł Janusz Szewczak, zachęcając, by Adam Bujak dalej był ambasadorem światowej kultury. W czwartkowym spotkaniu z mistrzem fotografii uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich m.in. prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pietrzak, Marcin Wolski czy Jan Pospieszalski, który spytał jubilata o wyjątkowe dla niego zdjęcia.

To były fotografie papieża Jana Pawła II. Kiedy byłem z nim sam na sam, kiedy mogłem kontemplować tę wspaniałą twarz, nawet kiedy już był chory. Także jego wyjątkowe spotkania z ludźmi. Moim mottem w pracy było byśmy zawsze mówili prawdę, byśmy nie szli jakąś propagandą, która niszczy człowieka

- wyjaśnił Bujak. Artysta podkreślił, że swoimi zdjęciami chciał pokazać światu, kim był Jan Paweł II, a najlepiej wyrażały go gesty.

Obserwowałem Jego życie przez 43 lata. I widziałem te wszystkie gesty Jego do ludzi i ludzi do Niego. I gdy widziałem papieża już martwego, to pomyślałem: „Boże, widziałem jak wyciągałeś te ręce do milionów ludzi na świecie, widziałem, jak te ręce uzdrawiały."

 wspominał Bujak.

Adam Bujak to artysta fotografik, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest „fotografem papieskim”. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. On sam został m.in. odznaczony Orderem Orła Białego.