Czego unikać w zdrowej diecie?

/ Didgeman

  

Produkty będące źródłem cukrów prostych, tłuszczów nasyconych oraz wysoko przetworzone nie są niezbędne w diecie korzystnej dla mózgu i spokojnie można je ograniczyć lub z nich zrezygnować!

Do grupy tej należą: czerwone mięso, a w szczególności jego przetwory; masło i margaryna; ser żółty; ciastka i słodycze; posiłki smażone oraz dania fast food. 

Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” wymienia produkty, które należy ograniczyć w zdrowej diecie. Włączając do diety pełnowartościowe produkty, zaczniemy doceniać ich
niepowtarzalne walory smakowe. Na tym też opiera się kuchnia śródziemnomorska.

Potrawy są proste, oparte na nieskomplikowanych połączeniach, a mimo to cieszą aromatem i smakowitością.

Smakowitość 
Producenci żywności stosują rożnego rodzaju techniki poprawiające smakowitość,  starają się oszukać nasz mózg, ponieważ dla prawdziwego smakosza wysoko przetworzona biała bułka do hamburgera nie będzie nigdy tym samym co prawdziwa kromka dobrego, wiejskiego pieczywa.

Jak producenci oszukują nasze mózgi?
Istnieje kilka metod, jedną z nich jest łączenie produktów tłustych ze słodkimi. Takie połączenie sprawia, że będziemy jedli więcej, niż nam potrzeba. Mózg nie wyśle sygnału sytości, ponieważ taki stan uważa za pozytywny. Gromadzi niejako zapasy na cięższe czasy, co oczywiście wiąże się z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Wieczorem w misce jako przekąska są jajka na twardo. Najprawdopodobniej zjemy ich tylko tyle, ile będzie nam potrzeba. Po uczuciu sytości, jedzenie będzie przerwane. Jeżeli natomiast w misce pojawiłyby się wafelki albo chipsy, wtedy zapewne wielu zjadłoby całą miskę!

Podobnie sprawa ma się z produktami słonymi. Smak słony również kojarzony jest przez mózg jako sygnał przyjemności. Dlatego przekąski są albo słodkie, albo słone. Nawiasem mówiąc, większość słodkich przekąsek też jest słona, wystarczy spojrzeć na zawartość sodu w produkcie. Jest to kolejny sposób na to, abyśmy zjedli jeszcze więcej.
Od jakiegoś czasu przy kasach w marketach sprzedawane są kabanosy – jako słona przekąska. Coś dziwnego? To przeczytajcie skład! Te zasadniczo słone produkty zawierają cukier!

My też w domu możemy oczywiście zafundować sobie takie połączenie, smażąc chociażby domowe racuchy, gdzie zgrabnie łączy się smak słony, słodki i tłusty. Jednak po co narażać się na wyrzuty sumienia związane ze zbyt dużą ilością niepotrzebnie zjadanych kalorii?

Rozwiązaniem jest trzymanie się, zgodnie z założeniami diety śródziemnomorskiej, prostych połączeń smakowych. Z czasem zaczniecie dostrzegać aromaty i smaki, na które wcześniej nie zwrócilibyście uwagi. Takie małe przyjemności są również częścią zdrowego modelu odżywiania.

Warto przyglądnąć się czerwonemu mięsu, czyli wołowinie i wieprzowinie. Powszechnie uważa się, że mięso (a zwłaszcza wołowina) jest niezbędne w żywieniu. Znalazło się na czarnej liście dlatego, że to nie jest prawda. W diecie korzystnej dla mózgu zalecane jest ograniczenie spożycia wieprzowiny i wołowiny na rzecz chudego drobiu i ryb z ekologicznych hodowli. Kreatywny kucharz bez trudu przyrządzi schabowe z piersi kurczaka. Szczególnie niezalecane jest spożywanie przetworzonych produktów mięsnych, jak kupne wędliny, parówki, konserwy, pasztety, pod tymi nazwami na półkach sklepowych nie kryje się nic dobrego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radni sejmiku przeciw ideologii LGBT

/ lauramba

  

Stanowisko "w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym", przyjęli w uchwale podczas środowej sesji radni sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Projekt uchwały włączono do programu sesji na wniosek klubu radnych PiS w sejmiku.

W stanowisku radni wyrazili "głęboką dezaprobatę i zdecydowany sprzeciw wobec prowadzonych przez liberalne środowiska polityczne i społeczne prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT, stojących w jawnej sprzeczności z dziedzictwem kulturowym i wielowiekowymi tradycjami chrześcijańskimi nie tylko Regionu Świętego Krzyża, ale także Polski i Europy".

"Nie zgadzamy się, aby w oparciu o źle pojętą polityczną poprawność działacze wywodzący się ze środowisk LGBT żądali praw do kształtowania podstaw programowych w edukacji naszych dzieci oraz ingerowali w przysługujące tylko i wyłącznie rodzicom prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami"

– podkreślono.

W stanowisku radni deklarują m. in. "wszelką pomoc w obronie ładu społecznego oraz opartych na Konstytucji RP praw rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie ze swoimi tradycjami i przekonaniami, a także systemu oświaty wolnego od nachalnej propagandy i prób podważenia zasad społecznych opartych na chrześcijaństwie i spuścizny wielu wieków historii Polski".

Radni ocenili także w dokumencie, iż "tolerancja" staje się obecnie "zakładnikiem środowisk LGBT w walce o wprowadzenie tej ideologii w szkołach, a także w życiu publicznym i politycznym". Zaapelowali do świętokrzyskich samorządów o "zdecydowany sprzeciw wobec tego typu prób".

Radny opozycji Jan Maćkowiak (Koalicja Obywatelska) w dyskusji podkreślił, że samorządy powinny "włączać, a nie wykluczać, jednoczyć, a nie dzielić". "Mniejszości objęte pojęciem LGBT nieustannie spotykają się w Polsce ze stereotypami, dyskryminacją oraz przemocą motywowaną uprzedzeniami. My, jako samorząd, powinniśmy korzystać ze wszystkich należnych nam praw i dostępnych w granicach kompetencji narzędzi, aby poprawiać sytuację osób narażanych na dyskryminację, ze względu na orientację seksualną, także tożsamość płciową" – podkreślił.

Przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku, członek zarządu województwa Marek Bogusławski wskazał, że Konstytucja RP "jasno określa", że rodzina, małżeństwo stworzone przez kobietę i mężczyznę, są "najważniejszą komórką społeczną w Polsce". "Proszę nie mówić tu o wykluczeniu. To, że ktoś ma swoje preferencje seksualne – proszę niech on sobie ma – ale ja sobie nie życzę, żeby moje wnuki, dzieci, były zarażone tego typu działaniami (...) Chcę przypomnieć, że Polska to przede wszystkim chrześcijaństwo. To przede wszystkim chrześcijaństwo powodowało przez wieki to, że jesteśmy dzisiaj narodem polskim i że mamy wolną Polskę. Nie jakieś mniejszości seksualne" – dodał.

W 30-mandatowym sejmiku województwa świętokrzyskiego większość tworzą radni wybrani z list PiS – 16 osób. PSL ma dziewięciu radnych, z list Koalicji Obywatelskiej wybrano trzech, po jednym mandacie mają przedstawiciele komitetów: SLD Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

W sesji uczestniczyło 20 radnych sejmiku. Za przyjęciem uchwały było 16 radnych (14 z klubu PiS i dwóch z PSL), przeciw – dwóch radnych Koalicji Obywatelskiej, głosu nie oddały dwie radne PSL.

Uchwała ze stanowiskiem ma zostać przekazana m.in. prezydentowi, premierowi, resortowi oświaty, a także samorządom gmin i powiatów województwa świętokrzyskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl