Trump spotkał się z królową Elżbietą II

/ twitter.com/realDonaldTrump

  

Amerykański prezydent Donald Trump został dzisiaj, w pierwszym dniu wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii, przyjęty przez królową Elżbietę II i spotkał się z następcą tronu księciem Karolem.

Donald Trump, który wczesnym rankiem przyleciał na pokładzie słynnego Air Force One na podlondyńskie lotnisko Stansted, został oficjalnie przyjęty w Pałacu Buckingham przez księcia Karola i księżną Camillę, a następnie - po przywitaniu przez samą królową - wziął udział w krótkiej ceremonii w pałacowych ogrodach, w trakcie której wysłuchano m.in. hymnów obu państw.

Prezydent został następnie zaproszony na formalny lunch z królową, po którym pokazano mu kolekcję przedmiotów związanych z historią relacji pomiędzy Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Według relacji korespondentów z Pałacu Buckingham na wystawie znalazły się także podarunki, które Elżbieta II otrzymała od Trumpa podczas jego ubiegłorocznej wizyty roboczej, choć sam prezydent podobno ich nie rozpoznał.

Ujawniono, że z okazji rozpoczętej dziś wizyty państwowej prezydenta monarchini sprezentowała mu pierwszą edycję książki byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla "Druga wojna światowa", a także zestaw do pisania złożony z pióra i dwóch długopisów opatrzonych królewskim emblematem.

Amerykański lider udał się następnie z księciem Andrzejem do Opactwa Westminsterskiego, gdzie - podobnie jak George W. Bush w 2003 i Barack Obama w 2011 roku - złożył wieniec na symbolicznym grobie nieznanego żołnierza, uczestnicząc w modlitwach prowadzonych przez dziekana Opactwa Johna Halla.

Na prezydencie, który zwiedził Opactwo, duże wrażenie zrobił fakt, że obchodzi ono w tym roku 750. rocznicę istnienia. W księdze gości zapisał, że to "wyjątkowe miejsce", dziękując za "zaszczyt", jakim było przyjęcie go w takim miejscu.

Następnie Trump udał się do Clarence House, gdzie ponownie spotkał się z księciem Karolem i księżną Camillą na popołudniową herbatę. Media zwracały uwagę, że książę Karol i Trump znacząco różnią się w poglądach. Następca tronu jest znany z zaangażowania w ochronę środowiska oraz walkę ze zmianami klimatu, których konsekwencje były wielokrotnie bagatelizowane przez Trumpa.

Wieczorem w Pałacu Buckingham odbędzie się uroczysty bankiet państwowy, wydany na życzenie królowej w celu uczczenia przyjaźni między oboma krajami. Do stołu, przygotowywanego przez trzy dni i ustawionego w kształcie podkowy w sali balowej królewskiej rezydencji, usiądzie aż 170 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Straż Graniczna złapała sześciu poszukiwanych

/ Kerim44 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali podczas weekendu sześć osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania – poinformowała we wtorek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Wśród zatrzymanych jest obywatel Rumunii i obywatel Łotwy. "Zatrzymani są w wieku od 21 do 42 lat. Byli poszukiwani listami gończymi w celu odbycia zasądzonych kar pozbawienia wolności. Czterech mężczyzn, w tym dwóch Polaków, trafiło do aresztu lub zakładu karnego" – powiedziała rzeczniczka.

Wśród zatrzymanych był 21-letni obywatel Rumunii poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie (woj. dolnośląskie) za dokonanie licznych kradzieży. Z kolei 40-letni obywatel Łotwy w trakcie kontroli dokumentów okazał podrobiony bułgarski dowód osobisty ze swoim wizerunkiem lecz zmienionym danymi.

W bagażu Łotysza strażnicy graniczni znaleźli też bułgarskie prawo jazdy na zmienione dane i dwa kolejne podrobione dowody bułgarskie z jego fotografią, jednak z umieszczonym fikcyjnym imieniem i nazwiskiem.

"Po ustaleniu prawdziwych danych obywatela Łotwy okazało się, że był on poszukiwany przez portugalskie służby. Za posłużenie się podrobionym dokumentem Łotysz został ukarany karą grzywny w wysokości 800 zł, a następnie został przekazany lubuskiej policji"

– dodała Konieczniak.

Dwóch z zatrzymanych Polaków zostało zwolnionych po tym, jak zapłacili ciążące na nich kary grzywny. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl