Rząd Kurza zostanie rozwiązany

Sebastian Kurz / / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Parlament Austrii przegłosował wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza, pozbawiając go w ten sposób tego urzędu. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii tej alpejskiej republiki.

Przyspieszone wybory parlamentarne w Austrii odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.

Przeciwko gabinetowi 33-letniego Kurza wypowiedzieli się m.in. parlamentarzyści Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i tworzący do niedawna koalicję rządową z chadecką Austriacką Partią Ludową (OeVP) narodowo-konserwatywnej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe).

To pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w historii powojennej Austrii.

Koalicja rządowa Austriackiej Partii Ludowej i Wolnościowej Partii Austrii rozpadła się z powodu afery taśmowej z Ibizy, która skompromitowała polityków tej drugiej partii.

W ubiegłym tygodniu utworzono rząd techniczny. Na jego czele pozostał 33-letni Kurz. Austriacka Partia Ludowa, której przewodzi, z dobrym wynikiem (według prognoz 34,5 proc.) wygrało niedzielne wybory do europarlamentu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwroczyk: Jesteśmy zdeterminowani, by zrealizować nasze obietnice - podobnie jak w minionej kadencji

Michał Dworczyk / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Jutro o godz. 10:10 premier Mateusz Morawiecki wystąpi ze swoim expose w Sejmie prezentując założenia programu i plany działań rządu na najbliższe 4 lata. Będzie to, w moim przekonaniu i według mojej wiedzy, nie tylko wymiana konkretnych działań, ale również zaprezentowanie pewnej wizji rozwoju Polski i jej miejsca w Europie i na świecie – powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską w Jedynce Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We wtorek, 19 listopada Morawiecki wygłosi expose i po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli, żyjący premierzy polskich rządów po 1989 r. byli obecni, ale zdajemy sobie oczywiście sprawę z ich innych obowiązków

- powiedział wczoraj rzecznik rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/297626-jakie-bedzie-expose-morawieckiego-nie-wezmie-przykladu-z-tuska-my-w-tym-kierunku-nie-idziemy]

"Niemniej jest to dobry zwyczaj, aby byli premierzy mogli obserwować i przysłuchiwać się expose nowego premiera polskiego rządu" - dodał Müller.

Dziś Michał Dworczyk w radiowej Jedynce mówił o planach rządu.

Jesteśmy zdeterminowani, żeby zrealizować w tej kadencji wszystkie nasze obietnice i zobowiązania programowe. Podobnie, jak to zrobiliśmy w kadencji minionej

– powiedział.

Dodał, że zaplanowany budżet jest budżetem zrównoważonym.

„Pierwszy raz od wielu lat” – zaznaczył.

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który będzie liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl