Zaskakujący układ z kanclerz Merkel. Grupa Wyszehradzka proponuje jej… sojusz

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Najpierw Agela Merkel miała wspierać kandydaturę Donalda Tuska podczas wyborów na stanowisko szefa Rady Europy. Teraz sama miałaby zostać jego następczynią? Według niemieckiego dziennika „Die Welt” premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) mieli sugerować kanclerz Niemiec objęcie po Tusku stanowiska szefa RE. Merkel miałaby równoważyć wpływy coraz bardziej upolitycznionej Komisji Europejskiej.

Według informacji, które dziś na stronie internetowej podaje niemiecki dziennik, do rozmowy miało dojść w kuluarach szczytu Rady Europejskiej w Sybinie w Rumunii. Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji mieli zasugerować szefowej niemieckiego rządu, by została przewodniczącą Rady. Ma to potwierdzać kilka niezależnych źródeł.

Kraje V4 wielokrotnie prowadziły spory z Berlinem w ostatnich latach, głównie w związku z polityką migracyjną RFN.

Dyplomaci, na których powołuje się „Die Welt”, dostrzegają w tym jednak głębszy sens: państwom regionu ma chodzić o zbudowanie silnej przeciwwagi dla ich zdaniem coraz bardziej upolitycznionej Komisji Europejskiej. Różnice zdań z Merkel nie miałyby znaczenia, gdyż rola przewodniczącego Rady Europejskiej polega przede wszystkim na mediacji.

Według ujawnionych informacji 64-letnia Merkel powiedziała jednak, że funkcję tę powinien objąć ktoś młodszy.

W ubiegłym tygodniu niemiecka kanclerz ostatecznie ucięła wszelkie spekulacje na temat swojej potencjalnej pracy w instytucjach unijnych, oświadczając, że po zakończeniu kadencji nie będzie ubiegać się o żaden urząd w polityce.

- Nie jestem do dyspozycji, jeśli chodzi o żadne kolejne stanowisko polityczne, niezależnie gdzie to jest - również w Europie - oświadczyła 16 maja.

Merkel jest najdłużej urzędującym szefem rządu w Europie. W październiku ub. roku oświadczyła, że obecna - czwarta - kadencja będzie jej ostatnią. W grudniu ub.r. nie ubiegała się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU. Zastąpiła ją jej faworytka, była premier Kraju Saary, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Ale może jeszcze zmieni zdanie…

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uczelnia nie wstawi się za prof. Budzyńską. Powołuje się na „wywarcie nieuprawnionego wpływu”

/ Michał Bulsa [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

"Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego" - napisał w oświadczeniu rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk, odnosząc się do postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego zapowiedziała już złożenie wypowiedzenia po zakończeniu pierwszego semestru akademickiego.

Chodzi o sprawę prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego, wobec której postępowanie dyscyplinarne, w związku z reakcją części studentów wobec jej wypowiedzi na wykładach, wszczął rzecznik dyscyplinarny uczelni prof. Wojciech Popiołek. W reakcji na to postępowanie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że przedstawi projekt zmian prawnych chroniących wolność słowa i badań na polskich uczelniach.

[polecam:http://niezalezna.pl/306666-lewaccy-studenci-doniesli-na-swoja-profesor-za-homofobie-minister-gowin-reaguje]

Do dziś władze Uniwersytetu Śląskiego nie komentowały postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej, w przebieg którego – zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce – nie mogą ingerować. Rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że "wolność słowa należy do najważniejszych wartości na jakich opiera się wspólnota akademicka Uniwersytetu Śląskiego".

Władze uczelni z całą stanowczością opowiadają się za swobodą debaty akademickiej prowadzonej w atmosferze szacunku dla odmiennych racji oraz nieskrępowanego wyrażania poglądów opartych na faktach i metodach naukowych. Integralną częścią tej swobody jest prawo do głoszenia poglądów kontrowersyjnych, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają godności osoby ludzkiej

- napisał rektor.

[polecam:http://niezalezna.pl/306402-prof-budzynska-oskarzono-o-promowanie-homofobii-po-29-latach-pracy-sklada-wypowiedzenie]

"Jednocześnie niełatwa ocena, czy w indywidualnym przypadku granice takiej wolności zostały przekroczone, należy do niezależnych rzeczników dyscyplinarnych oraz dwóch instancji niezawisłych sądów dyscyplinarnych"

- przypomniał prof. Kowalczyk.

Szanując ich ustawowo zagwarantowaną niezależność, władze rektorskie nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na ich działalność. Jesteśmy także przekonani, że do rzetelności ich rozstrzygnięć nie przyczyniają się komentarze i oceny formułowane przez osoby niezaznajomione z całością dokumentacji i szczegółowymi aspektami konkretnych postępowań

- zaznaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Minister Michał Woś poinformował dziś, że jedna z działaczek Solidarnej Polski złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa w ramach postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej.

[polecam:http://niezalezna.pl/306880-jest-reakcja-ws-prof-ewy-budzynskiej-wplynelo-zawiadomienie-do-prokuratury]

Podał ponadto, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) przekazał mu informację, że jako Prokurator Generalny podjął czynności z urzędu polecając prokuraturze zbadać tę sprawę. Minister Woś zapowiedział też utworzenie zespołu parlamentarnego ds. walki z cenzurą na uczelniach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts