Tu w jeden dzień strażacy interweniowali już setki razy!

zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

Blisko 700 razy interweniowali w środę strażacy na Podkarpaciu w związku z intensywnymi opadami deszczu. W regionie alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w czterech gminach. W niektórych miejscowościach spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Podtopienia o charakterze lokalnym wystąpiły głównie w powiatach: tarnobrzeskim, mieleckim, kolbuszowskim i ropczycko-sędziszowskim. Mogły one dotknąć ok. 300 domów.
 
Opady deszczu były nierównomierne w regionie. W pasie od Radomyśla Wielkiego przez Mielec do Kolbuszowej wynosiły 110-130 milimetrów na metr kwadratowy (co odpowiada 110-130 litrom wody na każdy metr kwadratowy terenu). W południowej części Kotliny Sandomierskiej spadło 50-80 mm na m.kw., a na południu regionu, m.in. w Bieszczadach, tylko kilkanaście. W ocenie meteorologów prognozy na „najbliższe dwie doby nie są optymistyczne”, a „strefa opadów będzie zalegała do piątku”.
 
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas środowej konferencji prasowej zagwarantowała „pełną pomoc ze strony państwa, także w postaci zasiłków specjalnych” dla wszystkich poszkodowanych mieszkańców regionu.

Pomoc będzie adekwatna do potrzeb.
- zaznaczyła wojewoda.
 
Leniart zaapelowała też do samorządów, żeby niezwłocznie po unormowaniu się sytuacji pogodowej przystąpili do szacowania strat.
 
Podkarpacie w środę odwiedził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział, że „wojska operacyjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, by nieść pomoc osobom pokrzywdzonym w powodzi na południu kraju”.
 
W Nisku Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, podczas której odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią.
 
Po odprawie dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że oprócz woj. podkarpackiego i małopolskiego żołnierze WOT są gotowi do wsparcia w woj. świętokrzyskim i śląskim.

Łącznie aktywujemy siedem tysięcy żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej. Z aktywacji są zwolnieni żołnierze, którzy są tegorocznymi maturzystami.
- zaznaczył.
 
Od południa w Izbiskach koło Mielca trwa akcja uszczelniania przerwanej grobli stawu. Wieczorem pracę zakończył śmigłowiec Straży Granicznej, który w wyrwie układał ładunki uszczelniające. Aktualnie blisko 100 strażaków zasypuje szeroką na 7-8 metrów wyrwę w grobli. Na miejscu są też żołnierze.
 
W związku z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu w woj. podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla sześciu powiatów oraz pierwszego stopnia dla pozostałych.
 
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim; Kolbuszowej w pow. kolbuszowskim oraz Wadowicach Górnych w pow. mieleckim.
 
Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy pow. jasielskiego; gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim; gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim; gminy Ropczyce w pow. ropczycko-sędziszowskim; gminy Przeworsk w pow. przeworskim; miasta Rzeszowa; gminy Laszki w pow. jarosławskim oraz gminy Bojanów w pow. stalowowolskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polskiego kandydata przesłuchają niebawem

zdjęcie ilustracyjne / dimitrisvetsikas1969 CC0

  

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przed komisję ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się we wtorek 1 października - wynika z harmonogramu opublikowanego dziś przez PE.

Oznacza to, że Polak będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania eurodeputowanych. Poza komisją ds. rolnictwa pytania będą zadawać mu też europosłowie komisji ds. środowiska.

Przesłuchania kandydatów mają się zacząć w poniedziałek 30 września w Brukseli i zakończyć nieco ponad tydzień później, 8 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl