Ukraińcy w referendum zdecydują o pokoju z Rosją? Zełenski nie wyklucza takiej możliwości

Zdjęcie ilustracyjne / By Russianname, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2847765

  

Ekipa nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nie wyklucza referendum w sprawie porozumienia pokojowego z Rosją – oświadczył nowo mianowany szef administracji prezydenckiej Andrij Bohdan.

- Rozpatrujemy przeprowadzenie referendum na temat porozumienia pokojowego z Rosją, by nie tylko przegłosowali je deputowani, a prezydent podjął odpowiednią decyzję, lecz żeby naród podjął tę decyzję, by oceniło ją społeczeństwo

 – powiedział w show politycznym w stacji telewizyjnej 112.Ukraina.

Bohdan podkreślił, że Zełenski mówił wcześniej, że w związku z konfliktem w Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpatrywane są możliwości porozumienia oraz poddanie ich pod referendum.

Szef administracji prezydenta nie chciał ujawnić, jakie czerwone linie nie zostaną przekroczone w negocjacjach z Rosją, ale przypomniał, że on sam, jako człowiek pochodzący ze Lwowa, który bywał na froncie w Donbasie, czuje się patriotą swojego kraju.

- Powinniśmy jednak poszukiwać kompromisu. Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie handlujemy naszymi ludźmi i naszymi terytoriami

 – podkreślił.

Agresja Rosji przeciw Ukrainie rozpoczęła się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy po trzech miesiącach protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie obalony został prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz, a władzę w Kijowie przejęły siły prozachodnie.

Rosja zaanektowała wtedy należący do Ukrainy Krym, a wiosną w Donbasie wybuchł konflikt z prorosyjskimi separatystami, którzy zajęli część tego regionu i kontrolują go do dziś. W trwających tam walkach zginęło ok. 13 tys. ludzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent pogratulował i podziękował ministrom. "Sprawdzili się już państwo w służbie dla Rzeczpospolitej"

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

- Bardzo serdecznie gratuluję. (...) Dziękuję podjęcia się tych obowiązków, ale chciałem również bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe pełnienie obowiązków, bo większość z państwa te teki ministerialne, czy też teki premierowskie i wicepremierowskie, otrzymuje po raz kolejny - mówił po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość podczas której prezydent Andrzej Duda powoła nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z konstytucją Morawiecki złożył we wtorek na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. W czwartek został desygnowany na premiera i prezydent powierzył mu misję utworzenia rządu.

Bardzo serdecznie gratuluję. (...) Dziękuję podjęcia się tych obowiązków, ale chciałem również bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe pełnienie obowiązków, bo większość z państwa te teki ministerialne, czy też teki premierowskie i wicepremierowskie, otrzymuje po raz kolejny

- mówił po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda.

Przyjmujecie na siebie kontynuację, czy po raz kolejny bierze na siebie to zadanie, ten ciężar i odpowiedzialność, związane ze swoją funkcją, w poczuciu, że dobro ojczyzny i pomyślność obywateli jest dla mnie najwyższym nakazem, tak jak przed momentem wszyscy państwo ślubowaliście. Wiem, że to ślubowanie od pierwszego do ostatniego dnia swojej służby, na objętych przez państwa urzędach, będziecie mieli w sercu. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości

- dodał prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl