MSZ Izraela przerywa milczenie ws. ataku na polskiego RP. „Państwo żydowskie jest wstrząśnięte”

zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski / Gazeta Polska

  

Rzecznik MSZ Izraela przekazał na Twitterze, że państwo żydowskie jest wstrząśnięte napaścią na ambasadora Polski Marka Magierowskiego, do której doszło dzień wcześniej na ulicy w Tel Awiwie. W komunikacie wyrażono współczucie dla zaatakowanego dyplomaty.

Izrael wyraża pełne współczucie dla polskiego ambasadora oraz jest wstrząśnięte tym atakiem.
 - oświadczył rzecznik MSZ Emmanuel Nahszon.
 

Jednocześnie zapewnił, że „polscy przyjaciele” będą informowani o postępach w dochodzeniu, jakie w tej sprawie prowadzi izraelska policja.

Dla nas to sprawa najwyższej wagi, ponieważ jesteśmy w pełni zaangażowani w bezpieczeństwo i ochronę dyplomatów.
- zadeklarował


Policja poinformowała wcześniej, że napastnik podszedł do Magierowskiego, gdy ten siedział w swoim samochodzie, a następnie opluł dyplomatę, a wezwani w związku z zajściem funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego o napaść 65-latka, który jeszcze w środę ma stanąć przed sędzią.

Izraelski portal Ynet News, a za nim internetowe wydanie dziennika „Jerusalem Post”, informowały wcześniej, że we wtorek do stojącego przed polską ambasadą Magierowskiego podszedł mężczyzna, który rzucił się na niego i zaczął na niego krzyczeć. Ambasador nie był w stanie zrozumieć, co mówił napastnik, poza słowami „Polak, Polak”, zdążył jednak zrobić zdjęcie jemu i jego samochodowi.

Bezpośrednio po zajściu polska ambasada złożyła zawiadomienie na izraelskiej policji, a Magierowski zgłosił skargę w izraelskim MSZ. Jak pisał „Jerusalem Post”, resort ten skontaktował się z policją i polecił, by atak na polskiego dyplomatę traktowała priorytetowo. Podejrzanego ujęto półtorej godziny po incydencie.

Atak spotkał się z potępieniem polskich władz.

„Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji, przemoc wobec dyplomatów lub innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana”.
- napisał premier na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Polskie MSZ podało, że w związku z atakiem do resortu wezwano na środę ambasador Izraela Annę Azari.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłudzał podatek VAT. Trafił do aresztu

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/Ichigo121212

  

- Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu zatrzymali dziś kolejną osobę związaną z grupą przestępczą, która wyłudziła podatek VAT w wysokości co najmniej 9 milionów zł - poinformowała Prokuratura Krajowa.

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno–Skarbowym we Wrocławiu zatrzymali Mirosława P.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału PK przedstawił zatrzymanemu Mirosławowi P. szereg zarzutów, w tym: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi do 15 lat więzienia.

"Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się szeregu przestępstw w celu uzyskania nielegalnego zysku przy okazji importu z krajów unijnych i dystrybucji śruty sojowej"

- poinformowała prokuratura.

W śledztwie ustalono, iż grupa działała od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r. m.in. w województwie dolnośląskim, dokonując obrotu towarami w postaci komponentów paszowych.

"Dopuszczali się przestępstw skarbowych celem wyłudzenia, w tym podatku VAT. Na obecnym etapie postępowania szacuje się, że wartość uszczupleń majątkowych wyniosła nie mniej niż 9 milionów 200 tysięcy złotych" - 

informuje PK.

Ofiarami nielegalnej działalności grupy zostali również niemieccy dostawcy śruty sojowej, którzy wydawali sprawcom towar. Ostatecznie nie otrzymali należnych im 10 mln zł.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Sąd postanowił o zastosowaniu wobec oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Na wniosek Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, prokurator zastosował jako zabezpieczenie majątkowe blokadę środków na rachunkach bankowych na kwotę niemal pół miliona złotych.

Do tej pory zarzuty popełniania przestępstw w tej sprawie przedstawiono 16 podejrzanym. Wobec 6 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl