Festiwal w Cannes startuje w atmosferze skandalu

Trwają ostatnie przygotowania do wielkiego otwarcia canneńskiego festiwalu / fot. twitter.com/Festival_Cannes

  

Choć festiwal w Cannes oficjalnie wystartuje dopiero we wtorek wieczorem, o imprezie już jest głośno. Wszystko za sprawą honorowej nagrody za całokształt pracy twórczej, którą ma odebrać 84-letni aktor Alain Delon. Część środowiska filmowego sprzeciwia się tej decyzji i wskazuje na kontrowersyjne zachowania gwiazdora.

Alain Delon, który ma odebrać honorową Złotą Palmę to 84-letnia dziś ikona francuskiego kina. Aktor zasłynął kreacjami m.in. w takich filmach jak "Samuraj" i "Lampart". Zdaniem części środowiska filmowego gwiazdor miał również "zasłynąć" antysemickimi wypowiedziami i pogardliwym stosunkiem do kobiet (w jednej z rozmów aktor powiedział, że policzkowanie kobiet jest przejawem męskości). Z kolei środowiska feministyczne zwracają uwagę na niską reprezentację kobiet-reżyserek wśród twórców nominowanych do nagród. 

Thierry Fremaux, dyrektor festiwalu, odpowiedział na wątpliwości środowiska podczas konferencji prasowej. Francuz podkreślił, że jury "uhonoruje Delona jako artystę" i powiedział, że jego osiągnięcia "nie mają nic wspólnego z jego politycznymi opiniami".

Festiwal w Cannes rozpocznie się we wtorek wieczorem. Imprezę otworzy najnowszy film Jima Jarmuscha pt. "Martwi nie umierają".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Goprowcy w Sudetach mają coraz więcej pracy

/ By Filip Kalwaczyński - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43280629

  

Liczba interwencji ratowników GOPR działających w Karkonoszach, w górach Wałbrzyskich i w Kotlinie Kłodzkiej wzrosła w I półroczu 2019 r. o połowę w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. Na szlakach jest znacznie więcej turystów, stąd więcej wypadków - oceniają ratownicy.

Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR Łukasz Pokorski powiedział PAP, że ze statystyk pierwszego półrocza tego roku wynika, iż było o połowę więcej wypadków, niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Dodał, że wzrost ruchu turystycznego i rowerowego zauważalny jest w każdym górskim rejonie, jednak najbardziej w masywie Śnieżnika i Wielkiej Sowy.

- Zdarzały się dni, że w ciągu jednego dwunastogodzinnego dyżuru mieliśmy po 22 wezwania. To obrazuje skalę pomocy, jaką musimy nieść

 - powiedział Pokorski.

Dobrym przykładem wzrostu liczby zdarzeń jest zestawienie lipca 2018 roku z tegorocznym - wskazał naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak. Przy 50 wypadkach przed rokiem, w tym roku było ich 79, czyli nastąpił wzrost o 55 proc. Tylko w czwartek, pierwszy dzień długiego weekendu, ratownicy interweniowali w Karkonoszach dziewięć razy.

W Sudetach Zachodnich, a konkretnie w Karkonoszach, ruch turystyczny osiągnął prawdziwe apogeum - na najwyższy szczyt, czyli Śnieżkę, wchodzi nawet 10 tys. osób dziennie, a Chojnik zdobywa po 6-7 tys. pieszych jednego dnia.

- Te liczby obrazują, z czym się stykamy jako ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR i czemu musimy podołać. Mamy zgłoszenia o bardzo różnych wypadkach - m.in. wspinaczkowych, rowerowych czy też i takich związanych z paralotniarstwem, gdy czasami musimy pójść w trudno dostępne rejony gór

 - powiedział Czubak.

Podkreślił, że coraz więcej wyzwań dla ratowników wiąże się ze zmianą stylu spędzania wolnego czasu. Chodzi m.in. o takie sporty jak paralotniarstwo czy jazda na rowerach MTB w coraz wyższych partiach gór.

- Mamy też wśród pieszych turystów wiele rodzin. To osoby, które dopiero uczą się górskiej turystyki, często są nieprzygotowane, bo przyjechały pierwszy raz. To też sprawia, że dochodzi do wypadków czy urazów w górach

 - wyjaśnił Czubak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl