Festiwal w Cannes startuje w atmosferze skandalu

Trwają ostatnie przygotowania do wielkiego otwarcia canneńskiego festiwalu / fot. twitter.com/Festival_Cannes

  

Choć festiwal w Cannes oficjalnie wystartuje dopiero we wtorek wieczorem, o imprezie już jest głośno. Wszystko za sprawą honorowej nagrody za całokształt pracy twórczej, którą ma odebrać 84-letni aktor Alain Delon. Część środowiska filmowego sprzeciwia się tej decyzji i wskazuje na kontrowersyjne zachowania gwiazdora.

Alain Delon, który ma odebrać honorową Złotą Palmę to 84-letnia dziś ikona francuskiego kina. Aktor zasłynął kreacjami m.in. w takich filmach jak "Samuraj" i "Lampart". Zdaniem części środowiska filmowego gwiazdor miał również "zasłynąć" antysemickimi wypowiedziami i pogardliwym stosunkiem do kobiet (w jednej z rozmów aktor powiedział, że policzkowanie kobiet jest przejawem męskości). Z kolei środowiska feministyczne zwracają uwagę na niską reprezentację kobiet-reżyserek wśród twórców nominowanych do nagród. 

Thierry Fremaux, dyrektor festiwalu, odpowiedział na wątpliwości środowiska podczas konferencji prasowej. Francuz podkreślił, że jury "uhonoruje Delona jako artystę" i powiedział, że jego osiągnięcia "nie mają nic wspólnego z jego politycznymi opiniami".

Festiwal w Cannes rozpocznie się we wtorek wieczorem. Imprezę otworzy najnowszy film Jima Jarmuscha pt. "Martwi nie umierają".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Onkologia otrzymała nowy akcelerator

/ pixabay.com/corgaasbeek

  

Opolskie Centrum Onkologii otrzymało nowy akcelerator używany do leczenia chorób nowotworowych. Jak informuje opolski urząd marszałkowski, koszt nowego urządzenia to 8,4 mln złotych, z czego 85 proc. pokryło Ministerstwo Zdrowia, a pozostałą część samorząd województwa.

Jak informuje Violetta Ruszczewska z opolskiego urzędu marszałkowskiego, do tej pory Opolskie Centrum Onkologii korzystało z trzech alceleratorów, w tym 10-letniego aparatu, który wymagał wymiany. Codziennie z terapii radiologicznej w OCO korzysta 30 pacjentów, co w skali roku daje około 1000 zabiegów.

Nowy akcelerator to najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Może on emitować wiązki promieniowania bez filtra spłaszczającego, dzięki czemu moc dawki promieniowania znacząco wzrasta, a to z kolei pozwala skrócić czas napromieniania. To bardzo zaawansowane technicznie rozwiązanie, pozwala też dokładniej trafić wiązką promieniowania w obszar guza nowotworowego, ponieważ im krócej pacjent leży, tym mniejsza szansa, że się poruszy i zmieni swoją pozycję na stole w trakcie napromieniania. Dzięki temu zabieg jest dokładniejszy.

Klasyczny seans terapeutyczny trwa od 15 minut do pół godziny. OCO posiada już w swoich zasobach nowoczesny akcelerator, kupiony w 2016 r.. Pozwala on na prowadzenie radioterapii klasycznej oraz radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii. Nowy sprzęt posiada bliźniacze rozwiązania, co pozwoli na przechodzenie pacjentów między aparatami przy zachowaniu ciągłości i standardów leczenia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl