Jakie są plany Zełenskiego?

Wołodymyr Zełenski / By Максим Стоялов - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75291669

  

Doradcy prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spotkali się w Brukseli z ambasadorami państw UE i poinformowali ich o pierwszych planach przyszłego szefa państwa - poinformował jego sztab.

„Zapewniono nas o całkowitym poparciu. Istnieje zrozumienie, że niezbędne jest wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji”

- powiedział po rozmowach Ołeksandr Danyluk, który doradza Zełenskiemu w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki.

Drugim doradcą, który uczestniczył w spotkaniu, był Rusłan Riaboszapka; odpowiada on w ekipie Zełenskiego za sprawy wewnętrzne i działania antykorupcyjne.

Danyluk poinformował dziennikarzy w Brukseli, że rozmowa z unijnymi ambasadorami dotyczyła przede wszystkim działań tzw. formatu normandzkiego. Są to rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, prowadzone przez Ukrainę, Niemcy, Francję i Rosję.

„Naszym kluczowym priorytetem będzie odrodzenie i aktywizacja działań formatu normandzkiego”

- powiedział Danyluk. Według doradcy nowy prezydent Ukrainy będzie chciał się także skupić na rozwiązaniu humanitarnych problemów mieszkańców Donbasu.

Ekipa Zełenskiego poinformowała, że Danyluk i Riaboszapka przeprowadzili rozmowy z doradcami dyplomatycznymi szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera oraz mają zaplanowane spotkanie z doradcami politycznymi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami Danyluk pytany był, czy podczas spotkania z ambasadorami omawiane były kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do odbiorców w Europie Zachodniej.

„Na razie jest za wcześnie, by o tym mówić. Rozumiemy, że istnieje ogromne ryzyko utraty tranzytu. Teraz nie należy o tym rozmawiać, a więcej robić”

- powiedział.

Danyluk poinformował także, iż podczas rozmów w Brukseli omówiono m.in. przygotowania do lipcowego szczytu Ukraina-UE oraz zaplanowanej w tym samym miesiącu konferencji w Toronto, która ma być poświęcona ukraińskim reformom. „Wołodymyr Zełenski najprawdopodobniej weźmie w niej udział” - powiedział doradca prezydenta elekta.

W ubiegły wtorek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z 21 kwietnia. Zełenski, który w nich wygrał, otrzymał ponad 73 procent głosów. Za oficjalnego zwycięzcę wyborów Zełenski zostanie uznany w świetle prawa po opublikowaniu wyników wyborów w prasie rządowej i parlamentarnej, która ma na to czas do końca dnia 4 maja.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie daty inauguracji prezydentury Zełenskiego w parlamencie. W związku z tym, że zaprzysiężenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od publikacji oficjalnych wyników wyborów, Zełenski powinien złożyć przysięgę prezydencką do 3 czerwca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent oddał hołd ofiarom tragedii w Tatrach

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom czwartkowej tragedii w Tatrach. "Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają" - powiedział prezydent.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór od uderzenia pioruna zmarł czeski turysta.

W piątek w Pałacu Prezydenckim podczas podpisania ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych uczestnicy uroczystości, w tym prezydent Andrzej Duda, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar.

"Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają. Bardzo państwo dziękuję, że mogliśmy uczcić ich pamięć wspominając także o tych, którzy cierpią, bo zostali ranni"

- powiedział po minucie ciszy prezydent.

Piątek jest w Zakopanem dniem żałoby.

Jak poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo w sprawie czwartkowej katastrofy w Tatrach.

"Sprawę zarejestrowaliśmy i wyjaśniamy w kierunku artykułu 155 Kodeksu Karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci czterech osób, bo takie mamy na tą chwilę ustalenia. Będziemy ustalać wszystkie okoliczności tego zdarzenia i odtwarzać przebieg zdarzenia. Chcemy zebrać wszystkie niezbędne materiały i przesłuchać świadków"

– powiedziała prok. Bogdanowicz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl