Schetyna zdradził swój plan dotyczący węgla. Na Śląsku zawrzało! "To niebezpieczne"

Grzegorz Schetyna / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przekonywał, że Koalicja będzie uczestniczyć w wielkich europejskich projektach. Do tego dodał obietnicę... całkowitej rezygnacji z węgla. Oj, to nie spodoba się na Śląsku, gdzie działa wiele kopalń. Śląscy politycy PiS mówią wprost: "To niebezpieczna wypowiedź".

"Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady"

– zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Z oburzeniem tę wypowiedź przyjęli śląscy politycy PiS, kandydaci tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas sobotniego briefingu prasowego w Zabrzu odpowiedzialny za górnictwo wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił ją jako "niebezpieczną".

"Ze zdumieniem usłyszeliśmy, że szef PO po raz kolejny mówi o tym, że podejmuje decyzję, że będzie likwidować węgiel kamienny jako paliwo. Ponownie wskazuje, że węgiel i kopalnie im przeszkadzają. Powiem szczerze, że to bardzo niebezpieczna wypowiedź"

– stwierdził.

Wiceminister przypomniał bardzo trudną sytuację sektora wydobywczego pod koniec rządów koalicji PO-PSL w latach 2014-2015 i podkreślił, że obecnie kondycja branży jest znacznie lepsza.

"Jesteśmy po głębokiej transformacji związanej z uratowaniem polskiego sektora wydobywczego. Dzisiaj, w momencie kiedy nasz sektor wydobywczy wychodzi na prostą, zaczyna być postrzegany jako nowoczesny, jesteśmy zapraszani na różne kongresy, by dzielić się naszymi technologiami, innowacjami, taka wypowiedź lidera opozycji jest bez precedensu"

- ocenił Grzegorz Tobiszowski.

"To stygmatyzowanie węgla kamiennego, podczas gdy po wdrożeniu nowych technologii my jesteśmy liderem światowym, jeśli chodzi o nowoczesne technologie nie tylko zarządcze, ale również jeśli chodzi o wydobywanie surowca i wprowadzanie na rynek nowoczesnych gatunków węgla; zaczynamy się w tym specjalizować. Teraz PO próbuje odwrócić wszystko w drugą stronę. To tak, jakby pan Schetyna powiedział: nie potrzebujemy węgla polskiego, a przecież wiemy, że polski rynek potrzebuje węgla. Jeśli nie polskiego, to czyjego? Zagranicznego"

- powiedział.

Zdaniem europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej ewentualna realizacja zapowiedzi Schetyny uderzy finansowo w Polaków.

"Grzegorz Schetyna dziś w sposób bardzo jasny pokazał, czego tak naprawdę chce. Schetyna i jego spółka chce tak naprawdę zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce. Ten problem jest już diagnozowany w Unii Europejskiej. 50 mln gospodarstw domowych w Unii Europejskiej dotyka problem ubóstwa energetycznego - to te gospodarstwa, których właścicieli nie stać na opłacenie rachunków za ciepłą wodę i za energię. W Polsce problem ubóstwa energetycznego dotyka 1,3 mln gospodarstw. Mieszka w nich ponad 4,6 mln Polaków, których już dziś nie stać na opłacenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną"

- powiedziała.

"Propozycja pana przewodniczącego Schetyny jest bardzo jasna – on proponuje, żeby pogłębić ubóstwo energetyczne w Polsce, żeby bieda energetyczna zatoczyła szersze kręgi. My mówimy stanowcze nie. My proponujemy nowoczesne technologie węglowe, mówimy o tym, że należy wspierać ciepłownictwo systemowe. Naszą ambicją jest, by jakość powietrza w Polsce była coraz lepsza, ale musimy to robić w sposób rozsądny i racjonalny. Nie chcemy, żeby Polacy mieszkali w zimnych, nieogrzanych domach, bo nie będzie ich stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie"

- podsumowała.

Jadwiga Wiśniewska jest liderką listy PiS do Parlamentu Europejskiego w okręgu śląskim. Za nią znaleźli się wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz posłanka Izabela Kloc. Na czwartym miejscu jest europoseł PiS Bolesław Piecha. Piąte miejsce zajmuje poseł Waldemar Andzel, a szóste poseł Andrzej Sośnierz. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska oraz Bożena Szydlik. Ostatnie miejsce na liście ma wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl