Premier o prognozach MFW dla Polski

/ Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

  

MFW podniósł prognozy wzrostu PKB Polski na 2019 rok i obniżył prognozę inflacji CPI - to kolejny dowód, że nasza polityka wspiera dynamiczny rozwój gospodarczy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozy wzrostu PKB Polski na rok 2019 z 3,5 do 3,8 procent, a także obniżył prognozę inflacji CPI do 2 procent. Rekordowo niski będzie także poziom bezrobocia. To kolejny dowód, że nasza polityka wspiera dynamiczny rozwój gospodarczy"

- głosi wpis na Twitterze premiera Morawieckiego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej we wtorek kwietniowej edycji raportu World Economic Outlook oszacował, że PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. wobec prognozowanych wcześniej 3,5 proc. Dodano, że w 2020 r. wzrost PKB wyniesie 3,1 proc.

Zgodnie z prognozami MFW polska gospodarka w 2019 r. będzie rozwijała się najszybciej spośród krajów naszego regionu. Zaliczono do niego także Turcję, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Serbię i Chorwację.

Według raportu inflacja CPI wyniesie w 2019 r. 2 proc. wobec spodziewanych wcześniej 2,8 proc. (w stosunku do 1,6 proc. w 2018 r.) Natomiast w 2020 r. MFW prognozuje wzrost cen w Polsce na poziomie 1,9 proc. Jednocześnie MFW spodziewa się w 2019 r. w Polsce stopy bezrobocia w wysokości 3,6 proc. i 3,5 proc. w 2020 r. wobec 3,8 proc. w 2018 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rusza Generalny Pomiar Ruchu 2020 na drogach w regionie

/ https://www.gddkia.gov.pl/

  

Od czwartku przez cały rok w Wielkopolsce na około 200 wyznaczonych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA o określonej porze trwać będzie Generalny Pomiar Ruchu. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dróg.

Jak poinformowała Alina Cieślak z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pomiar prowadzony będzie przez cały rok metodą wideorejestracji. Pomiary będą przeprowadzane na ok. 200 wyznaczonych odcinkach dróg w Wielkopolsce, a wyniki zebranych danych mają być dostępne w I półroczu 2021 roku.

„Pomiar wykonywany będzie metodą wideorejestracji, w warunkach terenowych jako zapis wideo z późniejszym zliczaniem pojazdów na odpowiednim formularzu pomiarowym. Badanie tą metodą w Wielkopolsce realizowane będzie na wszystkich wyznaczonych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz drogach krajowych niezależnie od wielkości natężenia ruchu”

– wskazała Cieślak.

Jak tłumaczyła, głównym celem Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 jest uzyskanie, na podstawie przeprowadzonych bezpośrednich pomiarów, zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych - poza miastami na prawach powiatu.

„Informacje wytworzone na podstawie zebranych danych stanowią podstawowe źródło wiedzy o ruchu drogowym i są wykorzystywane na potrzeby prac projektowych, planistycznych, analiz ekonomicznych, środowiskowych i statystycznych oraz zarządzania ruchem”

– podkreśliła.

Cieślak wskazała, że generalne pomiary ruchu na drogach krajowych prowadzone są w okresach 5-letnich od 1965 roku. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku, a kolejny będzie realizowany w tym roku.

„Podobnie jak wszystkie generalne pomiary od roku 2000, zostanie on wykonany na istniejącej sieci dróg krajowych - w tym także na odcinkach koncesyjnych - z wyjątkiem tych odcinków dróg, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i w związku z tym nie są administrowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad”

– podała.

Na terenie województwa wielkopolskiego do przeprowadzenia pomiarów wytypowanych zostało łącznie ok. 200 odcinków pomiarowych na drogach: A2, S5, S10, S11, 10, 11, 12, 15, 25, 32, 36, 72, 83, 92.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts