Cyberbezpieczeństwo: wyzwania dla Polski

/ pixel2013

  

Bezpieczeństwo sieci 5G czy walka z e-wyłudzeniami danych (phishing), to wyzwania dla cyberbezpieczeństwa w Polsce - ocenili przedstawiciele resortu cyfryzacji i NASK.

W poniedziałek odbyła się konferencja "Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018" w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

"Z każdym wzrostem wykorzystania nowych technologii czy z popularyzacją cyfryzacji, digitalizacji naszych procesów biznesowych i administracji w nieunikniony sposób rośnie poziom zagrożenia"

- podkreślił obecny na spotkaniu wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Dodał, że nie można mówić o zagwarantowaniu w 100 proc. bezpieczeństwa danego cyberrozwiązania.

Zaznaczył, że potencjalne błędy, zakłócenia w systemach informatycznych mogą spowodować nie tylko problemy firm, ale też zakłócenia w funkcjonowaniu państwa: administracji publicznej, sektora zdrowia, branży finansowej czy dystrybucji energii.

Mówiąc o największych wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem w Polsce, Okoński wskazał m.in. na zjawisko phishingu. - To na pewno coś, z czym się borykamy wszyscy - zarówno administracja, jak i obywatele - podkreślił. Okoński podkreślił, że sposób przeciwdziałania tego typu groźnym zjawiskom polega na edukacji. - Przestrzeganiu swego rodzaju "higieny" związanej z wykorzystywaniem, czytaniem, np. wiadomości e-mail - powiedział.

Z kolei zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji Krzysztofa Silickiego wrócił uwagę, że wyzwaniem jest też "kwestia cyberbezpieczeństwa sieci 5G, czyli kolejnej generacji sieci komórkowej". Wskazał też na sztuczną inteligencję, która z jednej strony pomaga zwiększyć cyberbezpieczeństwo, a z drugiej może być wykorzystywana przez cyberprzestępców.

Silicki przyznał, że za pomocą regulacji nie jesteśmy w stanie obronić się przed atakami. Dodał, że jednak pomagają one na poziomie krajowym, międzynarodowym w wymianie informacji, a także w podejmowaniu wspólnych działań. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Głosowanie korespondencyjne przegłosowane! Sejmowa większość poparła propozycję PiS

zdjęcie ilustracyjne, / sejm.gov.pl

  

Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Za ustawą zagłosowało 230 posłów.

Kilka minut po godz. 22 Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Głosowało 458 posłów. Za było 230; przeciw - 226; wstrzymało się 2 parlamentarzystów.

 

 Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie nowy projekt ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Zakłada on m.in. że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Projektowane przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Wcześniej tego dnia Sejm nie zgodził się, aby wprowadzić do porządku obrad poprzedni projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt ten dotyczył wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a zgłoszona do niego autopoprawka zakładała, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts