May zapowiedziała dzisiaj po trwającym ponad siedem godzin posiedzeniu gabinetu w sprawie opuszczenia Wspólnoty, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z UE, by wypracować ponadpartyjne porozumienie ws. brexitu. W planie są konsultacje z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem.

- Nawet jeśli po dzisiejszym dniu nie wiemy, jaki będzie rezultat końcowy, bądźmy cierpliwi

 - napisał Tusk na Twitterze krótko po wystąpieniu May.

Przemawiając na Downing Street, May podkreśliła, że intencją rządu pozostaje wyjście z UE w terminie, który pozwoli na uniknięcie udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Oświadczenie to jest sprzeczne z warunkami, jakie Zjednoczonemu Królestwu przedstawili na marcowym szczycie liderzy 27 państw członkowskich. Zgodnie z przyjętymi przez nich wnioskami Wielka Brytania miała czas do 29 marca (pierwotnej daty brexitu) na przyjęcie w Izbie Gmin umowy o wyjściu. Wówczas brexit mógłby nastąpić 22 maja (tuż przed eurowyborami).

W związku z tym, że tak się nie stało, Londyn miał przedstawić dalsze rozwiązanie lub 12 kwietnia miałby nastąpić twardy brexit. UE przewidywała długie przedłużenie brexitu z założeniem, że Wielka Brytania weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja.