Zmarł wybitny reżyser filmowy Andrzej Trzos-Rastawiecki. Miał 85 lat

Andrzej Trzos-Rastawiecki / youtube.com/niedzielaczest (screenshot)

  

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł wybitny dokumentalista, Andrzej Trzos-Rastawiecki - poinformowała rodzina zmarłego. Autor m.in. takich filmów jak "Pielgrzym" czy "Ballada o prawdziwym kłamstwie" miał 85 lat.

Andrzej Trzos-Rastawiecki urodził się w 1933 r. we Lwowie. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną  i Filmową w Łodzi na wydziale reżyserskim. 

W dorobku Andrzeja Trzos-Rastawieckiego jest wiele znakomitych produkcji dokumentalnych oraz fabularnych, wśród których należy wymienić m.in. film "Pielgrzym", dokumentujący pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. Był to pierwszy niezależny film w czasach PRL, zrealizowany na zlecenie Kościoła. Andrzej Trzos-Rastawiecki jest również reżyserem takich obrazów filmowch jak "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie" czy "...jestem przeciw".

Za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w twórczości filmowej i wkład w rozwój polskiego kina dokumentalnego" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był laureatem wielu nagród oraz wyróżnień na licznych festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szpital Dziecięcy zbiera pieniądze na ultradźwiękowy nóż

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu chce kupić ultradźwiękowy nóż do usuwania tkanek nowotworowych u małych pacjentów. Pieniądze na ten cel będą zbierane podczas tegorocznej, ósmej już edycji Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco, który odbędzie się 31 sierpnia.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Natalia Adamska-Golińska, w internecie ruszyły zapisy zainteresowanych udziałem w wydarzeniu. Wystartować będzie można w biegu głównym na dystansie 10 km, w biegu rodzinnym o długości 3,5 km, biegu na szpilkach na 100 m oraz w biegach dla dzieci.

Nóż ultradźwiękowy, inaczej Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA Excel +), to urządzenie przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także w wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego.

"Nóż ultradźwiękowy, który od dziesięciu lat posiada szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci. Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci głównie z chorobami onkologicznymi"

- podkreśla dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Krzysztof Fyderek.

Aparat najpierw wysyła ultradźwięki, które rozbijają zmianę patologiczną (np. guza), a następnie wypuszcza strumień soli fizjologicznej. W ostatnim etapie powstała maź jest bezpiecznie odsysana.

"Dzięki CUSA możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór i uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych" – tłumaczy kierownik Oddziału Neurochirurgii szpitala w Prokocimiu prof. Stanisław Kwiatkowski.

Podkreśla, że ma to znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza gdy operowany jest mózg i lekarze walczą nie tylko o życie, ale o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka.

Po siedmiu dotychczasowych Biegach Charytatywnych Fundacja Tesco przekazała na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie ponad 1 mln zł. Dzięki temu udało się wyremontować szpitalne oddziały oraz kupić sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. W biegach uczestniczyło ponad 10 tys. biegaczy, którzy przebiegli w sumie 57 tys. 154 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl