Zmarł wybitny reżyser filmowy Andrzej Trzos-Rastawiecki. Miał 85 lat

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł wybitny dokumentalista, Andrzej Trzos-Rastawiecki - poinformowała rodzina zmarłego. Autor m.in. takich filmów jak "Pielgrzym" czy "Ballada o prawdziwym kłamstwie" miał 85 lat.

Andrzej Trzos-Rastawiecki
youtube.com/niedzielaczest (screenshot)

Andrzej Trzos-Rastawiecki urodził się w 1933 r. we Lwowie. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną  i Filmową w Łodzi na wydziale reżyserskim. 

W dorobku Andrzeja Trzos-Rastawieckiego jest wiele znakomitych produkcji dokumentalnych oraz fabularnych, wśród których należy wymienić m.in. film "Pielgrzym", dokumentujący pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. Był to pierwszy niezależny film w czasach PRL, zrealizowany na zlecenie Kościoła. Andrzej Trzos-Rastawiecki jest również reżyserem takich obrazów filmowch jak "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie" czy "...jestem przeciw".

Za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w twórczości filmowej i wkład w rozwój polskiego kina dokumentalnego" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był laureatem wielu nagród oraz wyróżnień na licznych festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Trzos-Rastawiecki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo