Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który w tym roku po raz drugi objął patronatem premier Morawiecki, biorą udział w centralnych obchodach przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie i wspólnej uroczystości Klubów „Gazety Polskiej” oraz ich węgierskiego partnera Forum Jedności Społecznej i Fundacji Jedności Społecznej (COeF-COeKA) przed pomnikiem Józefa Bema. Oficjalną część programu zakończy uroczystość przed pomnikiem katyńskim.

To zawsze wspaniała chwila w Budapeszcie, na Węgrzech przeżywać polsko-węgierską przyjaźń i ten wasz przyjazd coroczny. To, co organizujecie jest wspaniałe, bardzo serdecznie dziękuję .  Na placu, tam gdzie miałem przyjemność z wami być, przed Muzeum - polska flaga chyba była największa.
- mówił premier Morawiecki zwracając się do zebranych przed pomnikiem gen. Bema uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry.

Te nasze dzieje ostatnich 100 lat pokazują, jak ta wielka przyjaźń jest kluczowa, głęboka. My w naszej obronie Europy - bo taka obrona Europy już była 99 lat temu... Strzelaliśmy do barbarzyńców wtedy amunicją węgierską między innymi i wcześniej... Właśnie ten pomnik wspaniałego naszego wspólnego bohatera symbolizuje tę wielowiekową walkę za wolność naszą i waszą.  I dzisiaj, kiedy ta jutrzenka wolności zawitała już 30 lat temu do Polski i na Węgry, to chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność. Chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce i rozumienie wolności, sprawiedliwości, poszukiwania prawdy mamy bardzo podobne tu na Węgrzech i my Polacy.
- mówił szef polskiego rządu.

Kończąc swoje przemówienia premier Morawiecki raz jeszcze zwrócił się do członków Klubów „Gazety Polskiej”.

Dlatego dziękuję wszystkim państwu, którzy przyjechaliście z Klubów „Gazety Polskiej” i innych środowisk patriotycznych, że przechowujecie w sercu tę przyjaźń i pamięć, żeby silna Polska z silnymi Węgrami były filarami przyszłej, wspaniałej Europy.

- mówił premier Morawiecki.