Stałe bazy wojsk amerykańskich będą w Polsce! „Efekt pracy całego rządu PiS od początku kadencji”

Zdjęcie ilustracyjne, żołnierze z USA / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to dobre porozumienie i wielki sukces. Nie jest to wynik ostatniego tygodnia, miesiąca czy też roku, ale efekt pracy całego rządu Prawa i Sprawiedliwości od początku kadencji, kiedy jeszcze ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz - mówił w rozmowie z Niezalezna.pl były wiceminister obrony narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki.

Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita". Oferta została przedstawiona w środę w Warszawie przez wiceministra obrony USA Johna Rooda. Pozostaje poufna.

Poczekajmy na ostateczną decyzję, bo będzie to wymagać jeszcze trochę czasu. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to dobre porozumienie i wielki sukces. Nie jest to wynik ostatniego tygodnia, miesiąca czy też roku, ale efekt pracy całego rządu Prawa i Sprawiedliwości od początku kadencji, kiedy jeszcze ministrem obrony narodowej był Antoni Macierewicz. Od czasów szczytu NATO w Warszawie - wtedy podjęto pierwsze działania, kiedy mówiono o zamontowaniu baz amerykańskich w Polsce. Wówczas wydawało się to niemożliwe, ale mówiliśmy wtedy, że kiedy Amerykanie już tu będą, to potem będzie łatwiej o zwiększenie ich obecności i na stałe

- ocenił w rozmowie z niezalezna.pl były wiceminister obrony narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki.

W ocenie polityka PiS "pierwszy sukces był trzy lata temu, a potem ciężka praca każdego dnia, żeby była to obecność rotacyjna, a potem praca nad zwiększeniem obecności amerykańskich żołnierzy".

Po pierwsze to wielka zasługa ministra Antoniego Macierewicza, MSZ, premier Beaty Szydło, prezydenta Andrzeja Dudy - wszyscy pracowali na to, żeby wojska amerykańskie były. Niestety, w tym wszystkim nie było wsparcia opozycji

- dodał.

Bartosz Kownacki wyliczył, że "to wszystko wymagało przekonania naszych partnerów, merytorycznego przygotowania, policzenia, wyboru bazy, przyjazdu specjalistów".

Trzy lata to naprawdę ekspresowe tempo, tym bardziej, że wojska amerykańskie w Polsce są. W tej chwili mamy już 4 tys. amerykańskich żołnierzy. Wzrost o 1 tys. to wzrost o 20 proc. Za dekadę żołnierzy amerykańskich może być 5-10 tys. Z partnerami trzeba rozmawiać racjonalnie i mieć świadomość, że pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć

- mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rosyjskie wojsko przyleciało do Wenezueli

zdjęcie ilustracyjne / mil.ru

  

Dwa rosyjskie samoloty wojskowe wylądowały w stolicy Wenezueli Caracas, przywożąc tam szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy - poinformował lokalny dziennikarz.

Według internetowych portali śledzących globalną komunikację powietrzną, samoloty te - pasażerski Ił-62 i transportowy An-124 - wystartowały w piątek z podmoskiewskiego lotniska wojskowego Czkałowski i po międzylądowaniu w Syrii kontynuowały lot do Wenezueli. An-124 opuścił Caracas w niedzielę.

Dziennikarz Javier Mayorca napisał w sobotę na Twitterze, że samolotem pasażerskim przyleciał generał Tonkokoszkurow, a samolot transportowy dostarczył 35 ton ładunku.

Agencja Reutera podała, że prośby o skomentowanie tej sprawy, które skierowała do wenezuelskiego ministerstwa informacji oraz do resortów obrony i spraw zagranicznych Rosji, jak też do rzecznika Kremla, pozostają wciąż bez odpowiedzi.

Rosja jest głównym sprzymierzeńcem zmagającego się ze społeczną rewoltą i sankcjami USA prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Waszyngton uważa to za ingerowanie Moskwy w wewnętrzne sprawy regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl