Wreszcie! Sędzia złodziej usunięty z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego orzekła

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Na takie wyroki trzeba było czekać aż do powstania Izby Dyscyplianranej Sądu  Najwyższego. Sędzia wrocławskiego sądu apelacyjnego Robert W.  obwiniony o kradzież sprzętu elektronicznego ma zostać ukarany złożeniem z urzędu – uznała Izba. To wyrok nieprawomocny

Izba Dyscyplinarna SN orzekając w sprawie sędziego Roberta W. nie miała wątpliwości. Uznała go winnym dwu kradzieży dokonanej w 2017 r. sklepach z elektroniką we Wrocławiu i Wałbrzychu. Zebrane dowody – zeznania świadków, nagrania monitoringu i oględzin dokonanych na miejscu zdarzenia.

- Czyny, których dopuścił się sędzia to jaskrawe naruszenie porządku prawnego – mówiła uzasadniając wyrok sędzia ID SN Małgorzata Bednarek.
Zaznaczyła, że to przypadek sędziego przyłapanego na gorącym uczynku. - To dyskwalifikuje go jako sędziego Sądu Apelacyjnego, który obok pracy orzeczniczej pełnił funkcję sędziego wizytatora. Jako sędzia powinien świecić przykładem a dopuszczenie się pospolitej kradzieży to wyklucza – dodała sędzia Bednarek. 

O karę złożenia z urzędu wnioskował w postępowaniu zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Obrona domagała się umorzenia sprawy dyscyplinarnej. Twierdziła, że w postępowaniu nie rozstrzygnięto, czy sędzia dokonując kradzieży zachowywał poczytalność.

Sędziowie ID SN zaznaczyli po zapoznaniu się z opinią biegłych z zakresu psychiatrii, że w tym wypadku nie było mowy o braku poczytalności u obwinionego w czasie dokonywania zarzucanych mu czynów.

Sędzia W. według prokuratury miał ukraść ze sklepu sprzęt taki, jak pendrive'y, kable, karty pamięci czy głośniki sumę 4,6 tys. zł.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zarzucił sędziemu uchybienie godności urzędu. - Obwiniony  nie jest godzien nosić miana sędziego - mówił przed SN zastępca sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. 

Obrońca - mec. Eligiusz Lewandowski – podnosił w postępowaniu przed ID SN, że na obecnym etapie sprawy "przyjęcie poczytalności W. jest przedwczesne" i w związku z tym wniósł o umorzenie. Stwierdził, że W. jest człowiekiem zamożnym, szanowanym prawnikiem, a rzeczy, które zabrał, de facto do niczego nie były dla niego wartościowe ani mu potrzebne.

W postępowaniu przed SN, które toczyło się 8 marca, przesłuchiwani byli pracownicy obu sklepów. Odtwarzane też były zapisy z kamer monitoringu. 
SN oddalił też wnioski obrony dotyczące: wyłączenia sędziów Izby Dyscyplinarnej od rozpoznawania tej sprawy oraz odroczenia rozprawy z powodu konieczności wezwania innego z obrońców sędziego W. SN nie przychylił się też do wniosku obrońcy o zasięgnięcie opinii biegłego psychologa.

Niezależnie od sprawy dyscyplinarnej w toku jest też postępowanie karne wobec sędziego. W lutym 2018 r. SN uprawomocnił decyzję niższej instancji o uchyleniu immunitetu W. To  umożliwiło prokuraturze postawienie zarzutów sędziemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczyt G7 w klubie golfowym Trumpa? Prezydent USA zabrał głos w tej sprawie

Trump National Doral / By Cfmyers - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12454422

  

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych Demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie.

"Z powodu zarówno mediów, jak i irracjonalnej wrogości szalonych Demokratów, nie będziemy już rozważać organizacji szczytu G-7 w 2020 roku w ośrodku Trump National Doral of Miami. Zaczniemy szukać innego miejsca, być może będzie to Camp David"

- napisał prezydent na Twitterze, reagując na krytykę.

Pełniący obowiązki szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ogłosił w czwartek, że należący do Trumpa klub golfowy na Florydzie to "najlepszy obiekt na takie przedsięwzięcie." Podkreślił, że lokalizacja została wybrana po analizie dziesięciu miejsc w całym kraju i zapewnił, że prezydent Trump nie będzie czerpał żadnych profitów z tego tytułu.

Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony Demokratów i niektórych mediów. Trumpowi zarzucono, że wykorzystuje prywatne nieruchomości w celach oficjalnych i tym samym czerpie z tego zyski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl