Szewc Kiliński w walce z Niemcami

  

Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” miała za zadanie m.in. podtrzymywać ducha w narodzie. Członkowie Wawra pisali antyhitlerowskie hasła na murach, ośmieszali zarządzenia okupanta i dezorganizowali jego akcji propagandowych. Jedną z najsłynniejszych akcji przeprowadził Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” przed Pałacem Staszica. Z pomnika Mikołaja Kopernika usunął płytę, którą na miejsce polskiej przytwierdzili, już na samym poczatku okupacji, Niemcy. Napisali na niej – „Dem Grossen Deutschen Astronomen” („Wielkiemu astronomowi niemieckiemu”).

Za zdjęcie niemieckiej tablicy Dawidowski otrzymał od Komendanta Głównego „Wawra” Aleksandra Kamińskiego honorowy pseudonim wawerski „Kopernicki”. Jednocześnie został ukarany, gdyż akcję przeprowadził bez zgody dowództwa. Tydzień po zdjęciu tablicy na rozkaz Niemców z cokołu skuto polskie napisy. Tym razem Dawidowski na pustym miejscu namalował czarną farbą napis „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”.

W odwecie Niemcy zdemontowali stojący w tamtym okresie na placu Krasińskich pomnik Jana Kilińskiego i ukryli w Muzeum Narodowym. „Alek” śledził samochód wywożący monument i zdekonspirował kryjówkę pisząc na murze muzeum „Jam tu. Ludu W-wy. Kiliński Jan”. Dodatkowo na cokole pomnika Mikołaja Kopernika pojawił się nowy napis: „W odwet za zniszczenie pomnika Kilińskiego zarządzam przedłużenie zimy o 6 tygodni. Mikołaj Kopernik astronom”.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicja Europejska to tylko kamuflaż. Paruch: Istnieje, bo logo PO bardzo źle się kojarzy

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Koalicja Europejska jest pewnym kamuflażem. Podejrzewam, że politycy Koalicji Europejskiej wiedzą to, co wiedzą analitycy, że logo tej partii bardzo źle się kojarzy społecznie. To logo schowano zatem za nowym określeniem, nośnym marketingowo - powiedział w programie „W Punkt” Telewizji Republika szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch.

Gościem Ryszarda Gromadzkiego w programie "W punkt" był szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch, który w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego przypomniał, że wciąż prowadzone są analizy mobilizacji społecznej, które - mówił - ciekawie wyglądały w perspektywie ostatnich dwóch miesięcy. 

Jeśli porównujemy ostatnie dwa miesiące, czyli tę intensywną kampanię wyborczą, to punkt startu był taki, że Platforma Obywatelska miała dużą przewagę

- stwierdził.

Jak wykazywał, własnie tym określeniem - Platforma Obywatelska - należy się posługiwać.

Koalicja Europejska jest pewnym kamuflażem. Podejrzewam, że politycy Koalicji Europejska wiedzą to, co wiedzą analitycy, że logo tej partii bardzo źle się kojarzy społecznie. To logo schowano zatem za nowym określeniem, nośnym marketingowo

- powiedział. 

Zatem, informował, przewaga PO była na początku tych dwóch miesięcy znaczna, "ok. 10 proc.", jednak "przez te dwa miesiące kampanii poziom mobilizacyjny się wyrównał". Zaznaczył zarazem, że w tamtych wyborach do europarlamentu zanosi się na wyjątkowo dużą frekwencję - 37, a nawet 39 proc.

Jeśli Koalicja Europejska wygrałaby z wynikiem rzędu 40 proc., to byłoby to zagrożenie. Platforma Obywatelska narzuciła KE swoje poglądy. (...) To jest pewien styl myślenia tej formacji. Wybory są po to, żeby je wygrywać. Potem jest rządzenie

– mówił szef Centrum Analiz Strategicznych oceniając jednoczenie pojawienie się nowego ugrupowania politycznego: Wiosny.

Oświadczenia publiczne Platformy są często propagandą. Pojawienie się Wiosny jest niespodzianką – to elektorat przeniesiony z Nowoczesnej. Platforma nie skonsumowała elektoratu Nowoczesnej. Ten elektorat przejęła właśnie Wiosna

- zapewnił, dodając, że "Robert Biedroń wystartował nawet nieźle, po czym okazało się, że ta partia jest bardzo skrajnie lewicowa".

Nie można wyciągać starych towarzyszy, kiedy chce się być nowością. (...) Radykalizacja Platformy Obywatelskiej spowodowała prosty mechanizm: oddawanie głosu na silniejszego, a nie na słabszego

- ocenił.

Zdaniem Parucha SLD i PSL nie utrzymają swojego stanu posiadania w europarlamencie, kosztem członków Platformy Obywatelskiej.

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość powinno te wybory wygrać

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl