Szewc Kiliński w walce z Niemcami

  

Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” miała za zadanie m.in. podtrzymywać ducha w narodzie. Członkowie Wawra pisali antyhitlerowskie hasła na murach, ośmieszali zarządzenia okupanta i dezorganizowali jego akcji propagandowych. Jedną z najsłynniejszych akcji przeprowadził Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” przed Pałacem Staszica. Z pomnika Mikołaja Kopernika usunął płytę, którą na miejsce polskiej przytwierdzili, już na samym poczatku okupacji, Niemcy. Napisali na niej – „Dem Grossen Deutschen Astronomen” („Wielkiemu astronomowi niemieckiemu”).

Za zdjęcie niemieckiej tablicy Dawidowski otrzymał od Komendanta Głównego „Wawra” Aleksandra Kamińskiego honorowy pseudonim wawerski „Kopernicki”. Jednocześnie został ukarany, gdyż akcję przeprowadził bez zgody dowództwa. Tydzień po zdjęciu tablicy na rozkaz Niemców z cokołu skuto polskie napisy. Tym razem Dawidowski na pustym miejscu namalował czarną farbą napis „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”.

W odwecie Niemcy zdemontowali stojący w tamtym okresie na placu Krasińskich pomnik Jana Kilińskiego i ukryli w Muzeum Narodowym. „Alek” śledził samochód wywożący monument i zdekonspirował kryjówkę pisząc na murze muzeum „Jam tu. Ludu W-wy. Kiliński Jan”. Dodatkowo na cokole pomnika Mikołaja Kopernika pojawił się nowy napis: „W odwet za zniszczenie pomnika Kilińskiego zarządzam przedłużenie zimy o 6 tygodni. Mikołaj Kopernik astronom”.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl