Białorusini przeciwko zjednoczeniu z Rosją

Gdyby dzisiaj doszło do referendum, to 98 procent Białorusinów opowiedziałoby się przeciwko zjednoczeniu z Rosją - ocenił dziś w Mińsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas konferencji "Wielka Rozmowa z Prezydentem".

Zdjęcie ilustracyjne
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5540261

Wyjaśnił, że jest tak "nie dlatego, że (Białorusini) są przeciw Rosji, ale dlatego, że uważają, iż można żyć razem, ale w osobnych mieszkaniach, każdy w swoim".

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił także, podczas dzisiejszej konferencji, że jego kraj poradzi sobie ze stratą 400 mln dolarów w wyniku manewru podatkowego Rosji, czyli zrównywania cen ropy dla Białorusi z rynkowymi.

„Przeżyjemy stratę tych 400 mln dolarów w tym roku, dokończymy modernizację naszych rafinerii, a potem kupimy surowiec z innych kierunków”

- mówił Łukaszenka. „Czy Rosji to jest potrzebne?” - zapytał retorycznie.

Manewr podatkowy to stopniowe znoszenie ceł eksportowych na rosyjską ropę, w efekcie czego cena surowca dla Białorusi (dotąd dostarczanego na preferencyjnych warunkach) zrówna się ze stawką rynkową. Manewr podatkowy – jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi – tylko w 2019 roku spowoduje dla tego kraju stratę 300 mln USD. W latach 2019-2024 Białoruś straci z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie blisko 11 mld USD.

Białoruś próbuje uzyskać od Rosji gwarancje rekompensaty tych strat. Na razie Moskwa nie dała Mińskowi takich zapewnień.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Białoruś #Rosja #Alaksandr Łukaszenka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo